Projekt – Muzeum w sieci.
Będziecie Państwo świadkami różnych opowieści, których bohaterami będą eksponaty, obrazy, muzyka i poezja – czyli wszystko to z czego Muzeum Romantyzmu w Opinogórze jest znane.

POMYSŁ NA WEEKEND… KRASIŃSCY!

Szanowni Państwo,

na czas #zostanwdomu w ramach projektu „Muzeum w sieci” polecamy cykl „Pomysł na weekend… Krasińscy!”.
Tym razem chcielibyśmy Państwu polecić twórczość Adama Stanisława Krasińskiego, biskupa kamienieckiego, jednego z przywódców Konfederacji Barskiej i współtwórców Konstytucji 3 Maja.
Biskup Krasiński był nie tylko politykiem, ale także pisarzem… politycznym.
Wybitny historyk Władysław Konopczyński, napisał o nim: „Krasiński, dumny oligarcha, pełen pogardy dla «hołyszów», wyobraziciel instynktów kończącej się doby saskiej, nie znał w polityce przesądów, owszem, śmiałością poglądów postępowych wyprzedzał całą niemal Polskę”.
Polecamy Państwa uwadze właśnie kilka pism politycznych Adama Stanisława:

1. Memoriał składający się z dwóch traktatów: „Refleksje o prawach różnych i rządach dobrych każdego państwa” oraz „Projekt do poprawy praw i rządu”, które poprzedza wstęp wspomnianego wcześniej Konopczyńskiego.

Do przeczytania:
https://polona.pl/…/przeglad-narodowy-miesiecznik-posw…/13/…

2. Na Sejmie Wielkim Adam Stanisław Krasiński pojawił się w sierpniu 1789 r. Miał wówczas już 75 lat. Przybył na prośbę stronnictwa patriotycznego. Bardzo szybko został przewodniczącym Deputacji do Formy Rządów. Był aktywnym zwolennikiem reform i konstytucji, o czym świadczą jego mowy sejmowe, wydawane na bieżąco w ówczesnej Warszawie. Jedną z takich mów jest: „Głos jasnie wielmoznego Jmci xiędza Adama Krasinskiego, biskupa kamienieckiego […] na sessyi seymowey in turno dnia 18 sierpnia roku 1789 miany”.

Do przeczytania:
https://polona.pl/…/glos-jasnie-wielmoznego-jmci-xiedza…/0/…

3. W grudniu 1789 r. Krasiński wniósł pod obrady sejmu „Zasady do formy rządu” Ignacego Potockiego, które były wynikiem prac Deputacji do Formy Rządów. W styczniu 1790 r. ogłosił „List w materii sukcesji tronu”.

Do przeczytania:
https://polona.pl/…/adama-krasinskiego-biskupa-kamienie…/0/…

W nocy z 2 na 3 maja 1791 r. przewodniczył obradom stronnictwa patriotycznego w Pałacu Radziwiłłowskim, a następnie wraz z innymi zwolennikami Konstytucji udał się do domu marszałka Stanisława Małachowskiego i jako pierwszy podpisał tzw. „Asekurację”.
Ostatnie lata życia spędził w Krasnem, gdzie zmarł w 1800 r. i został pochowany w podziemiach kościoła.
Kończąc, zapraszamy Państwa, oczywiście gdy Muzeum wróci już do „normalnego” funkcjonowania, do Oficyny, gdzie można zobaczyć portret Adama Stanisława Krasińskiego pędzla Antoniego Ziemięckiego.

Opracował: Wojciech Jerzy Górczyk – kustosz,
Dział Naukowo-Wydawniczy Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

Antoni Brodowski(1784-1832), Portret Adama Krasińskiego (1714-1800), biskupa kamienieckiego. Własność Muzeum Narodowe w Warszawie.

Kamieniec Podolski, Katedra p.w. śś. Piotra i Pawła. Rys.Napoleon Orda.

3 kwietnia 2020 r.

JAN PAWEŁ II

Szanowni Państwo,
W tym szczególnym dniu – 15 rocznicy śmierci
świętego Jana Pawła II – specjalnie dla Państwa Pan Dariusz Jakubowski – aktor filmowy i teatralny, na prośbę Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, nagrał dwa wiersze Karola Wojtyły: „Pomiędzy” oraz „Ewangelia”.
Są one uspokajającym przesłaniem, niosącym otuchę w obecnej sytuacji. Niech będzie to zapowiedź tego co nas czeka w lepszych czasach.

W drugą niedzielę czerwca planowany jest przez nas koncert „Myśleć sercem” poświęcony świętemu Janowi Pawłowi II, podczas którego chcemy przyjrzeć się jego życiu i twórczości w roku ogłoszonym rokiem papieskim.
Serdeczne podziękowania dla Pana Dariusza Jakubowskiego za przyjęcie zaproszenia i przygotowanie tych niezwykłych wierszy.

Oprawa muzyczna:
Michał Zator – harfa
Karolina Zdrojkowska – sopran
(materiał z koncertu w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze – „Dialogi na harfę celtycką i sopran”)

Tekst: Marta Olszewska – Kierownik Działu Obsługi Turystycznej i Promocji
Zdjęcia: Michał Krzyżanowski – Główny specjalista Dział Biblioteka i Archiwum

Aby posłuchać wiersza „EWANGELIA” kliknij TUTAJ:

Aby posłuchać wiersza „POMIĘDZY” kliknij TUTAJ:

2 kwietnia 2020 r.

HISTORIA JEDNEGO UTWORU

Dziś będzie bardzo nastrojowo i romantycznie…

W ramach „Historii jednego utworu” przedstawiamy Państwu „Walc Barbary” z „Nocy i dni” w reżyserii Jerzego Antczaka.

Któż z nas nie pamięta słynnej sceny, kiedy szalenie przystojny Józef Toliboski (Karol Strasburger), nie bacząc na elegancki strój, wchodzi do jeziora i zrywa naręcze nenufarów, które klękając ofiarowuje Barbarze Ostrzeńskiej …?

Kompozytorem utworu jest Waldemar Kazanecki – pianista, dyrygent i kompozytor, natomiast słowa napisała Agnieszka Osiecka.
Kazanecki napisał muzykę do około 500 seriali i filmów, m.in. do filmów: „Czarne chmury”, „Hrabina Cosel” czy „Dom”.
W 2007 został nagrodzony Złotą Kaczką 50-lecia za muzykę do filmu Noce i dnie (w kategorii: Najlepsza muzyka).

A u nas można było posłuchać tego utworu w wykonaniu wspaniałej sopranistki – Pani Magdaleny Tunkiewicz -Zakrzewskiej (Magdalena Maggie Tunkiewicz) na koncercie w lutym.
Magdalena Tunkiewicz – Zakrzewska (Absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu na Wydziale Wokalno – Aktorskim) zadebiutowała na deskach Filharmonii Poznańskiej oraz Teatru Wielkiego w Poznaniu w operze „Czarodziejski flet” W.A.Mozarta. Jest specjalistką od piosenki francuskiej i pedagogiem śpiewu solowego. Odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi, a w roku 2017 Złotym Krzyżem Zasługi przez Zarząd Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego w Warszawie.

Akompaniują:

Krzysztof Jaszczak – pianista, kompozytor, dyrygent – absolwent Akademi Muzycznej w Łodzi. Kompozytor muzyki i realizator spektakli muzycznych. Współpracował z Teatrem „Roma” jako pianista, a także jako asystent kierownika muzycznego i jako II-gi dyrygent. Od początku lat 90-tych ściśle współpracował z Łódzką Piwnicą Artystyczną „Przechowalnia”.

Rafał Grząka – akordeon – Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina i Policealnego Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie, obecnie adiunkt, doktor habilitowany i Prodziekan Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Laureat 35 międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów akordeonowych. Laureat prestiżowej nagrody („City Winery of New York”) podczas International Jewish Music Festival w Amsterdamie (2010).

Zachęcamy do oglądania.
Aby obejrzeć film należy kliknąć TUTAJ:
https://youtu.be/hXcAnOWAP1E

Dla tych, którzy chcieliby też zaśpiewać z Panią Magdaleną załączamy tekst:

Nim las,
nim kłos,
nim noc dojrzeje,
ktoś wygra los,
ktoś porzuci nas.
Nasz dom,
nasz ląd zniknie gdzieś,
odpłynie w dal biała wieś,
będziemy snem, zorzą zórz, morskim dnem i gwiazdą.

Pokochaj mnie z całych sił,
pokochaj mnie na sto lat.
Pokochaj mnie, jakbyś był
tak młody, jak był dawniej świat.

Już zielenieje sad po burzy, nim roztopimy się w
podroży.
Ty kochaj mnie od nocy, do nocy, aż po noc.

Nim kłos,
nim las,
nim noc dojrzeje,
masz jeszcze czas,
by pokochać mnie.
Bo jak to jest,
jak to tak,
że więdnie bez, cichnie ptak,
zegary tak śpieszą się,
biegną dnie i noce.

Pokochaj mnie, lesie mój,
kochajcie mnie, ranne mgły,
darujcie mi biały strój,
tak mało już nocy i dni.

Znów zielenieje sad po burzy,
nim roztopimy się w podroży,
ty kochaj mnie od nocy, do nocy, aż po noc.

Tekst: Marta Olszewska – Kierownik Działu Obsługi Turystycznej i Promocji
Zdjęcia: Rafał Kamiński – Kierownik Działu Park i Zwierzyniec
Realizacja dźwięku : Igor Jakub Krajewski – Główny specjalista/Dział Obsługi Turystycznej i Promocji

ZAGADKA

Dziś 1 kwietnia! Jakiś jasnowłosy chochlik wkradł się i zrobił żart na prima aprilis. Jak myślicie, co na poniższej fotografii nie jest prawdziwe?

Zagadkę przygotowała
Angelika Wójcicka
Dział Edukacji

1 kwietnia 2020 r.

OPOWIEM CI BAJKĘ

Drogie dzieci,
Przygotowaliśmy dla Was film „Opowiem Ci o Opinogórze”.
Opowiadanie przygotowała Pani Izabela Wróblewska – Kustosz
Dział Historii

Zdjęcia:
Marta Olszewska – Kierownik Działu Obsługi Turystycznej i Promocji
Michał Krzyżanowski – Główny specjalista Dział Biblioteka i Archiwum

31 marca 2020 r.

LEKCJA MUZEALNA

Szanowni Państwo,
Dziś przybliżamy postać Antoniny z Czackich Krasińskiej.
Lekcje przygotowała Pani Beata Woźniak – Kustosz Dział Obsługi Turystycznej i Promocji


Zapraszamy do oglądania 🙂

30 marca 2020 r.

POMYSŁ NA WEEKEND… KRASIŃSCY!

Szanowni Państwo,

na czas #zostanwdomu w ramach projektu „Muzeum w sieci” polecamy cykl zatytułowany „Pomysł na weekend… Krasińscy!”. To że Zygmunt Krasiński wielkim poetą był nie podlega dyskusji. Jednak warto pamiętać, że w tej arystokratycznej rodzinie wiele osób parało się piórem. Wszyscy są warci przypomnienia!
Poczynając od dziś w każdy piątek będziemy publikować informacje o „piszących Krasińskich”, polecając Państwa uwadze ich twórczość na kolejne weekendy. Jako pierwszego przedstawiamy hrabiego Edwarda Krasińskiego (1870-1940), z racji przypadających w tym roku rocznic: 150. urodzin i 80. śmierci – po osadzeniu w obozie w Dachau, zmarł 8 grudnia 1840 r. o godz. 10.25 jako wiezień numer 21623. Najbardziej znany jest jako opiekun Biblioteki i Muzeum Ordynacji Krasińskich, dla których zorganizował nową siedzibę (przy ul. Okólnik w Warszawie). Poza tym działał m.in. w Towarzystwie Opieki nad Zabytkami Przeszłości, Towarzystwie Naukowym Warszawskim i Polskiej Macierzy Szkolnej. Był współzałożycielem Teatru Polskiego w Warszawie.

Był piątym, ostatnim ordynatem opinogórskim. Brał udział w lokalnym życiu społecznym: w pracach Oddziału Związku Ziemian Polskich w Ciechanowie, prezesował Ciechanowskiemu Towarzystwu Łowieckiemu. Cenił tutejsze kontakty sąsiedzkie, zaprzyjaźnił się zwłaszcza z Aleksandrem Świętochowskim. Ufundował ołtarz do opinogórskiego kościoła.

Mało znaną formą działalności Edwarda Krasińskiego była twórczość literacka, a tymczasem napisał on m.in. nietuzinkowe pamiętniki:
1. „O Radziejowicach i ich gościach niektórych” spisane w październiku 1933 r. w Opinogórze (wydane w 1934), zawierają wspomnienia dotyczące Henryka Sienkiewicza i wielu innych zaprzyjaźnionych z rodziną osób – jak chociażby Józefa Chełmońskiego. Sami poczytajcie:

https://polona.pl/…/o-radziejowicach-i-ich-gosciach-nie…/4/…

2. „Gawędy o przedwojennej Warszawie” (wydane w 1936) poświęcone miastu z przełomu XIX i XX w. Poniżej ciekawy fragment o roli kobiety:
„Kobieta jest z natury rzeczy miarkownikiem obyczajów, nastrojów, polskiej krewkości, wszelkich wyłamywań się z więzów poloru i wytworności – stworzona do tego przez wrodzoną sprawiedliwość, serce, instynkt i wstyd kobiecy. Samą swą już obecnością łagodzi ona sprzeczności i wybryki charakterów, stoi na straży przyzwoitości; stwarzając cywilizację godziwej zabawy, wyrozumiałości; matuje ona umiejętnie rozdźwięki, stwarzając u każdego błogie uczucie, czyli atmosferę życzliwości; rządzi sercem, panuje rozumem, włada urokiem, jednoczy gościnnością”.

Całość do przeczytania: https://polona.pl/…/gawedy-o-przedwojennej-warszawie,ODM1N…/

Teksty powstały po otwarciu nowego gmachu Biblioteki, a więc gdy dzieło życia Edwarda Krasińskiego nie absorbowało całego jego czasu i energii. Są nostalgicznym powrotem do czasów minionych – zwłaszcza pierwsza pozycja, dzięki której poznajemy sielski obraz młodości ordynata. Mimo zapewne idealizacji obrazów z przeszłości, Krasiński skupia się w swoich tekstach przede wszystkim na prawdzie historycznej.

Edward Krasiński jako zapalony myśliwy, „wierny rycerz św. Huberta”, często organizował polowania – także w dobrach opinogórskich. Należał do komitetu redakcyjnego pisma „Łowiec Polski”. W 1927 r. wydał, dedykowane matce Helenie ze Stadnickich, dwa opowiadania pod wspólnym tytułem „Obrazki łowieckie”, które – jak czytamy w „Wiadomościach Literackich” z tegoż roku – „w naszej ubogiej literaturze myśliwskiej są (…) cennymi klejnocikami za względu na prawdziwe umiłowanie przyrody i umiejętność barwnego tej przyrody odtwarzania”.
Do przeczytania: https://www.wbc.poznan.pl/…/p…/101464/edition/113044/content

Kończąc, zapraszamy Państwa, oczywiście gdy Muzeum wróci już do „normalnego” funkcjonowania, do muzealnej Biblioteki, gdzie można się zapoznać z nieomawianym tu tekstem Edwarda Krasińskiego: „Missye święte w Opinogórze” pisanym we wrześniu 1927 r.
Przygotowała: Aldona Łyszkowska – Kustosz
Kierownik Działu Naukowo-Wydawniczego.

Portret Edwarda Krasińskiego, Wojciech Kossak, 1931, wł. Muzeum Narodowe w Warszawie

Powitanie wojewody warszawskiego Bronisława Nakoniecznikowa-Klukowskiego przez Edwarda Krasińskiego w Opinogórze w dniu 3 lipca 1935 r.

Stoją od lewej: Roman Pastecki (buchalter w Zarządzie Ordynacji Opinogórskiej), inż. Gajkowicz (pracownik Zarządu Ordynacji), Witold Pełczyński (starosta kutnowski), Bronisław Nakoniecznikow-Klukowski (wojewoda warszawski), Wacław Zmorzyński (wójt gminy Opinogóra), Wanda Wisialska (pracownica Zarządu Ordynacji), hrabia Edward Krasiński, Józefa Kozłowska (pracownica folwarczna), Władysława Chamerska (żona zarządcy folwarku w Opinogórze Dolnej), ks. Józef Janowski (proboszcz parafii w Zielonej). Zdjęcie udostępniamy dzięki uprzejmości Pana Stanisława Fronczaka, potomka Adolfa Wisialskiego, pracującego w ordynacji opinogórskiej.

Karykatura zamieszczona w rubryce „Z teki rysunkowej” w piśmie „Świat” nr 31 z 3 sierpnia 1907 r.

27 marca 2020 r.

OPOWIEM CI BAJKĘ

Drogie dzieci,
Niedawno Opinogórę odwiedziła Roszpunka.
Aby zobaczyć co robiła, obejrzyjcie proszę teledysk.

Wokal: Angelika Wójcicka Dział Edukacji
Zdjęcia i montaż: Marta Olszewska Kierownik Działu Obsługi Turystycznej i Promocji

Kto wie jak nazywa się dama którą namalowała Roszpunka?
O pomoc możecie poprosić rodziców.

Zła czarownica zmieniła piękny obraz TAJEMNICZEJ DAMY. Znajdźcie proszę co domalowała na zaczarowanym obrazie.

26 marca 2020 r.

HISTORIA JEDNEGO OBRAZU

Zapraszamy serdecznie do obejrzenia filmu opowiadającego o obrazie „Napoleon w Smorgoniach”.
Powyższy obraz można zobaczyć w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.
Opowiada Rafał Wróblewski – Kierownik Działu Historii
Zdjęcia: Michał Krzyżanowski – Główny Specjalista Dział Biblioteka i Archiwum
Montaż: Marta Olszewska Kierownik Działu Obsługi Turystycznej i Promocji
Aby obejrzeć film, należy kliknąć poniżej:

25 marca 2020 r.

REBUS

Drogie dzieci,
Jeżeli dopadła Was nuda, zapraszamy do zabawy.
Zamieszczamy poniżej REBUS.
Kto odgadnie hasła?

ZAKOCHAJ SIĘ W OPINOGÓRZE

Szanowni Państwo,
Dla dobra wszystkich musimy zostać w domach.
Skoro nie możecie Państwo nas odwiedzić, my chcemy zagościć w Waszych domach, przynajmniej na ekranach komputerów czy komórek.

Oto propozycja na dzisiejsze popołudnie.
Czyż Opinogóra nie jest cudowna?
Zapraszamy do obejrzenia.

24 marca 2020 r.

KRZYŻÓWKA

Zapraszamy do zabawy. Kto pierwszy odgadnie hasło?

Aby wziąć udział w zabawie należy kliknąć poniższy link, następnie OK, oraz najechać na kratkę i kliknąć myszką. Pojawi się pytanie. Odpowiedź należy wpisać w kratki

HISTORIA JEDNEGO PRZEDMIOTU

DRZEWO GENEALOGICZNE Krasińskich – (164 x 110 cm.) z 1722 r. miedzioryt na jedwabiu wykonany wg koncepcji księdza komunisty z Węgrowa Wojciecha Sienickiego dla zilustrowania jego opracowania genealogicznego rodu. Z portretami członków rodziny począwszy od Wawrzęty (Warcisława) z XII w., aż do Jana Błażeja Krasińskiego (1703 -1751).
W 1711 r. za zgodą władz duchownych sprowadził do Węgrowa Zgromadzenie (Instytut) Księży Komunistów czyli księży świeckich zwanych też w Rzeczypospolitej bartoszkami lub bartolomitami ówczesny właściciel Węgrowa Jan Bonawentura (Dobrogost) Krasiński (1640-1717), referendarz koronny i wojewoda płocki. Zgromadzenie zostało założone w połowie XVII w. w Niemczech. Krasiński przekazał komunistom odbudowywany od 1703 r. kościół farny w Węgrowie, nadał zgromadzeniu liczne beneficja, m.in. zapisy na dobrach Rzewin w województwie płockim. W skład parafii węgrowskiej wchodziły dwa kościoły w Węgrowie — farny i mały, drewniany kościół filialny w Starejwsi, w Jarnicach.
Krasińscy bardzo dbali o chwałę rodu. Według heraldyka Bartosza Paprockiego genealogia Krasińskich sięgała starożytnego Rzymu. Swoich przodków upatrywali w arystokratycznej rodzinie Waleriuszów, a ich bezpośrednim protoplastą miał być Marek Mesala Valerius zwany Corvinusem od kruka, którego wizerunkiem ozdabiał swój herb. Ten kruk zamienił się później w herbowego ślepowrona Krasińskich, co zawsze z dumą podkreślali jako dowód wielkości i starożytności rodu.
Podstawę kompozycji stanowi cokół z 5 medalionami portretowymi bohaterów rzymskich i węgierskich, używających — wg legendy — herbu Korwin.
Z usytuowanego centralnie medalionu wyrasta drzewo laurowe, na którego pniu i gałęziach wiszą okrągłe medaliony z portretami męskich przedstawicieli Krasińskich ujętych w popiersiach z napisami w języku łacińskim. Żeńskie przedstawicielki rodu oznaczone napisami ze swymi imionami i ewentualnie nazwiskami mężów. Na trzech bokach bordiura z herbami rodów polskich, z którymi Krasińscy byli spokrewnieni. Po obu stronach drzewa na dole dwie postacie mitologiczne – Mars w zbroi, z mieczem w ręku obok owalna tarcza z łacińskim napisem oraz muszla z konkluzją oraz Minerwa z włócznią w ręce, a wsparta na tarczy z herbem Ślepowron i dewizą wokół obok muszla z dedykacją poświęconą Krasińskim i podpisaną: ADALBERTUS SIENICKI Philosoph Absolute.
Wierzchołek drzewa wieńczy portret Jana Błażeja Krasińskiego (1703-1751), starosty przasnyskiego, opinogórskiego i nowomiejskiego zmarłego bezpotomnie, dla którego drzewo to zostało wykonane.

DRZEWO GENEALOGICZNE RODU KRASIŃSKICH, 1722 r.miedzioryt, jedwab. Znajduje się w Zameczku.

DRZEWO GENEALOGICZNE RODU KRASIŃSKICH, 1722 r.
miedzioryt, jedwab, nr inw. MR 822

Drzewo genealogiczne rodu Krasińskich z dopełnieniem, 1848 r.
Litografia ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie.

Drzewo genealogiczne rodu Krasińskich, 1722 r.
odbitka na pergaminie z kościoła w Dobromilu na Ukrainie (stan z 2015 r.).

23 marca 2020 r.