Muzeum Romantyzmu

banner_www_ogolny.jpg

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi wystawami w Muzeum Romantyzmu, Opinogóra.

Wyszukiwarka

Salonik Elizy

 Dwunaste spotkanie 
w Saloniku Elizy

2 kwietnia 2017 r. 

Zapraszamy 2 kwietnia 2017 r. (niedziela) do Oranżerii na spotkanie w Saloniku Elizy, którego gośćmi będą Daniel Ratz i Paweł Rok.

Spotkanie tradycyjnie poprowadzi Zofia Humięcka.

 


 

Daniel Ratz

Urodzony w roku 1948 we wsi Trzcianno na Mazowszu. Jest rolnikiem, artystą plastykiem i prozaikiem. Laureat wielu koncertów literackich, m. in. trzykrotny laureat poetyckiego konkursu „O Laur Opina”. Mazowiecka Akademia Książki wydała dwie jego pozycje: „Przemijanie pejzaży” 2006 oraz „Jak poranione ptaki” 2008 – wysoko notowane i ogromnie popularne wśród czytelników do dzisiaj. Maluje pejzaże i kwiaty, tworzy (pisze) Ikony-Madonny, które ozdabia koralami, bursztynami i starymi koronkami, tworzącymi zdobne szaty dla postaci. Tworzy również kompozycje zdobnicze mające za wzór arrasy czy gobeliny. Mieszka w Płocku, ale też osiem lat mieszkał w Monachium, dwa lata w Krakowie (tancerz w Wojskowym Zespole Desant), dwa lata w Druskiennikach na Litwie. Obecnie coraz częściej mieszka na w Albanii – Saranda, Orikum. Lubi podróże, muzykę, zbieranie grzybów, niedzielny rosół, marcepany, wnuczka Nataniela i zamyślenia. Mówi, że ,,zamyślenia w życiu są najważniejszymi i równymi w wierze”. Od przyszłego roku (2018) zamieszkać zamierza na stałe w małej wiosce przy brzegu Jońskiego morza.

 

Paweł Rok

Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Warszawie (obecnie Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina) z najwyższą lokatą. Kształcił się pod kierunkiem tak znanych profesorów jak Kazimierz Wiłkomirski, Andre Navara, Antonio Janigro, Stanisław Apolin, Vasa Cerny i Miloś Sadlo. Jest laureatem pierwszych nagród w Konkursie Polskiej Muzyki Kameralnej, w Międzynarodowym Konkursie Jana Sebastiana Bacha i w Międzynarodowym Konkursie w Belgradzie. Jego występy w innych licznych koncertach również zaowocowały nagrodami. Jako solista i kameralista koncertował niemal we wszystkich krajach świata. Wraz z Warszawską Filharmonią Narodową pod dyrekcją Witolda Rowickiego i z Polską Orkiestrą Kameralną odbył wiele światowych tournee artystycznych. Współpracował również jako solista z „The Soloist of Venice”, „The Soloist of Zagreb” i z „Bohdan Varhal Slovak Chamber Orchestra”. Był członkiem „Trio di Milano” i solistą oraz koncertmistrzem Orkiestry RAI w Turynie. Ma na swoim koncie wiele nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. Nagrywał również we Włoszech, Czechach, Iranie, Egipcie, Niemczech i Japonii. Do chwili przejścia na emeryturę prowadził klasę wiolonczeli w ZPSM nr 3 im Grażyny Bacewicz w Warszawie. Współpracował jako „visiting professor” na Akademii Muzycznej w Kairze i Seulu. Unikalne brzmienie wiolonczeli Pawła Roka jest bardzo wysoko oceniane przez wielu krytyków muzycznych. Gra na instrumencie zbudowanym przez zakopiańskiego lutnika Wojciecha Topę.


opublikowano: 16.03.2017

Zobacz także:
Wirtualna Wycieczka

Zobacz jak wygląda muzeum oraz kompleks parkowy w Internecie!

Odwiedź nasze muzeum On-line