Muzeum Romantyzmu

banner_www_ogolny.jpg

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi wystawami w Muzeum Romantyzmu, Opinogóra.

Wyszukiwarka

Imieniny Zygmunta

Zygmunt i Delfina
opowieść o miłości  życia
Zygmunta Krasińskiego 

2 maja 2017 r. 

 Zapraszamy do świętowania z nami imienin Zygmunta Krasińskiego. Proponujemy Państwu koncert  przygotowany przez Marię Szymańską na podstawie biografii poety pióra Zbigniewa Sudolskiego i  Józefa Ratajczyka „Zygmunt i Delfina” opowieść o miłości życia Zygmunta Krasińskiego.

  

Barbara Kobrzyńska - aktorka. Absolwentka  PWST w Krakowie. Pracowała w krakowskich teatrach  „Groteska” i Rapsodycznym , Teatrze Ziemi Krakowskiej w Tarnowie, Państwowym Teatrze Śląskim im S. Wyspiańskiego w Katowicach. Tam miała możność współpracy z tak znakomitymi reżyserami jak Lidia Zamkow, Jerzy Kreczmar czy Józef Szajna. Najważniejsze jej role to m.in.: Salomea w „Wiernej rzece”, Rachela w „Weselu” Wyspiańskiego, Kasandra w sztukach Sartre’a i Shakespeare’a, Elżbieta w „Czarownicach z Salem”, Baronowa w „Garbusie” Mrożka, Księżna Betty Twerska w „Annie Kareninie”, Dziewica - Poezja w „Nie-boskiej Komedii”, Maria w „Lekkomyślnej siostrze”, Kobieta – Dziewczyna w „Rzeczy listopadowej” E. Brylla,  Cloyn w „Purpurowym pyle” O’Casey’ego. W Teatrze Telewizji Katowickiej występowała m.in. w sztukach  Norwida,  Shakespeare’a, Rittnera, Fredry, Turgieniewa oraz spektaklach poetyckich. Wtedy również zaczęła uprawiać sztukę monodramu poetyckiego. Z tego rodzaju spektaklami występowała m.in. w Warszawie - Stara Prochownia i Krakowie - Piwnica pod Baranami (Anny Świrszczyńskiej „Jestem baba”). W latach 1974 – 75 była stypendystką Rządu Francuskiego (Wolne poszukiwania w dziedzinie teatru). W 1981 roku przeniosła się do Warszawy. Brała udział w pierwszej oficjalnej prezentacji poezji Czesława Miłosza – noblisty w liceach na terenie Warszawy i województwa . Występowała w audycjach Teatru Polskiego Radia. W podziemiach  Kościoła św. Anny, wraz z kolegami z teatrów warszawskich grała w sztuce Karola Wojtyły „Przed sklepem jubilera” postać Anny. (polska prapremiera sztuki). W 1983 roku rozpoczęła pracę wTeatrze na Targówku (obecnie Teatr Rampa). Tutaj m.in. ponownie gra rolę Racheli z „Wesela” Wyspiańskiego wg Romana Brandstaettera, monodram „Głos ludzki” Jean’a Cocteau, Teklę Karczmarkę w „Złotej Kaczce”, postać Matki w „Bukieciku alpejskich fiołków”. W latach 1988 – 1992  współpracowała z Zespołem Edukacji Teatralnej dającej w różnych miastach Polski i na terenie Warszawy spektakle dla młodzieży na temat historii teatru polskiego i europejskiego. W latach 90- tych współpraca z Towarzystwem im. Edyty Stein zaowocowała rolą tejże w spektaklu pt. „Spór o prawdę istnienia” i występami w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Berlinie i Lublińcu. Od wielu lat bierze udział w koncertach poetycko muzycznych poświęconych wielkim postaciom kultury polskiej (Chopin, Norwid, Paderewski, Herbart, Jan Paweł II, bł. Ks. .Jerzy Popiełuszko ) i ważnym wydarzeniom w dziejach naszego narodu (Bitwa Warszawska, 3- ci Maja, 11 Listopada), realizowanych  m.in. w Galerii Muzeum Porczyńskich, Domach Kultury, Kościołach. Prowadzi zajęcia z młodzieżą z zakresu interpretacji i kultury słowa, bywa członkiem jury konkursów  recytatorskich.


Sebastian Boguszewski
- ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II st. w Rzeszowie w klasie akordeonu. Jednocześnie rozpoczął naukę śpiewu u Anny Szałygi. Jest laureatem II nagrody w I Podkarpackim Konkursie Wokalnym im. Barbary Kostrzewskiej oraz zdobył w V Konkursie Wokalnym im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach. W 2005 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Rzeszowa „Młode Talenty”. W 2011 r. ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu Ryszarda Cieśli. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Andrzeja Dobbera, Włodzimierza Zalewskiego, Ryszarda Karczykowskiego, Artura Stefanowicza. Wziął udział w wielu projektach wokalno-aktorskich w macierzystej uczelni oraz poza nią. W 2009 r. zadebiutował na deskach Warszawskiej Opery Kameralnej w studenckiej realizacji opery L'amante di Tutte Baldassare Galuppiego, jako Marchese Canoppio. W tym samym roku uczestniczył m.in. w prawykonaniu Oratorium Warszawskiego Redemptoris Mater Piotra Pałki. W roku 2010 wystąpił na deskach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Halce Stanisława Moniuszki, jako Cześnik. Z orkiestrą Filharmonii Dolnośląskiej wykonał partię Szymona w oratorium Pory roku Josepha Haydna. Współpracował z takimi dyrygentami, jak Ennio Morricone, Tadeusz Wojciechowski, Tadeusz Karolak, Sławek A. Wróblewski, Jerzy Swoboda.Koncertuje w Polsce, oraz za granicą ( m.in. we Włoszech, Niemczech, Austrii, Grecji, Hiszpanii, Norwegii, Francji. Jako aktor i wokalista występował w Teatrze Polskim w Warszawie, a obecnie związany jest z Teatrem Dramatycznym w Warszawie. Od 2010 r. współpracuje z Filharmonią Narodową w Warszawie. Od kilku lat prowadzi ożywioną działalność pedagogiczną. Współpracuje z kilkoma zespołami wokalnymi oraz chórami jako instruktor emisji głosu, dykcji oraz recytacji.

 

Małgorzata Szymańska-Sadlakowska urodziła się w roku 1983 w Warszawie. W roku 2007 ukończyła z wyróżnieniem studia w klasie fortepianu prof. Krzysztofa Jabłońskiego na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie. Wcześniej swoje umiejętności pianistyczne doskonaliła u takich profesorów jak: Tatiana Szebanowa, Janusz Olejniczak i Bronisława Kawalla. Studia w zakresie kameralistyki M.Szymańska odbyła u prof. Macieja Paderewskiego, prof. Mai Nosowskiej, oraz st. wykł. Roberta Morawskiego. Pianistka wielokrotnie brała udział w kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Irinę Rumiancewą, Arie Vardiego, Verę Gornostaevą, czy Dominique Merlet. Małgorzata Szymańska jest laureatką wielu konkursów pianistycznych, w tym Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Miłosza Magina w Paryżu (I nagroda), Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina w Warnie (III nagroda), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w San Sebastian (wyróżnienie), Ogólnopolskiego Konkursu o Stypendia Chopinowskie (wyróżnienie), a także Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej w Val Tidone ( III nagroda).  W roku 1997 M. Szymańska była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki.  Pianistka wielokrotnie występowała zarówno z programem solowym jak i kameralnym w kraju i za granicą. W roku 2004 współpracowała z kwartetem Rucner.  Od roku 2009 pracuje jako pianista-korepetytor w Teatrze Wielkim- Operze Narodowej.  Drugim torem rozwoju artystki jest śpiew solowy. M. Szymańska ukończyła z wyróżnieniem w roku 2006 Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. K. Szymanowskiego w Warszawie w klasie śpiewu. Studia wokalne odbyła w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Leonarda Andrzeja Mroza.  W maju 2009 roku została laureatką I nagrody Concorso Internazionale di Musica Gioia del Colle w kategorii wokalna muzyka kameralna. Brała udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich artystów jak Charlotte Lehmann, Udo Reinemann, Olga Pasiecznik, Urszula Kryger, Maciej Pikulski, Jadwiga Rappe, Jerzy Artysz, Tomasz Herbut.  M.Szymańska występowała między innymi w Studio Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego, Filharmonii im. Artura Rubinsteina w Łodzi, Łazienkach Królewskich w Warszawie, a także w Niemczech i Włoszech.  Śpiewaczka dysponuje repertuarem pieśniarskim i operowym, ale także operetkowo-musicalowym.

 

Mariusz Kłubczuk pracuje obecnie jako pianista - korepetytor na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od 2013 r. uczestniczy również w programie Akademia Operowa w Teatrze Wielkim, gdzie współpracuje z E. Pessenem, I. Kłosińską, O. Pasiecznik i M. Rexrothem. Ukończył UMFC w Warszawie w klasie u prof. T. Manasterskiej i K. Makowskiej- Ławrynowicz. Jako uczestnik programu Erasmus studiował w Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie pod kierunkiem prof. S. Rudiakov. W roku 2002 ukończył również Międzywydziałowe Studium Pieśni na UMFC. Koncertował solo i w zespołach kameralnych w Polsce i Europie, m.in. na festiwalach: „Chopin 2010”, „Chopin na Krakowskim Przedmieściu”, „Chopiniada - The Roads of Romanticism” w Warszawie, „La Giovane Europa in Musica” w Mediolanie. Jako najlepszy dyplomant uczelni wykonał Rapsodię na temat Paganiniego S. Rachmaninova z orkiestrą UMFC (Maja Metelska), koncert podwójny c- moll BWV 1062 J. S. Bacha z Orkiestrą Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku (M. Dworzyński, S. Kawalla) oraz Koncert Warszawski Addinsela z Orkiestrą Dętą UMFC (G. Mielimąka). Zdobył II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pieśni Niemieckiej (Karlsruhe, 2015) w duecie z Dagmarą Barna- sopran, nagrodę dla wyróżniającego się pianisty na 9 Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki (Warszawa, 2016), wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim (Łódź, 2002), był finalistą Międzynarodowego Konkursu Duetów Fortepianowych (Białystok, 2005). Otrzymał również stypendium Miasta Stołecznego Warszawy za projekt "WawaParis2014". Brał udział w kursach i lekcjach otwartych prowadzonych m.in. przez V. Stentzla, KH Kaemerlinga, K. Popową - Zydroń, E. Pobłocką, J. Marchwińskiego, R. Gothoniego. Jako pianista - akompaniator przygotowywał opery: "Orlando Paladino" J. Haydna, "Wesele Figara" W. A. Mozarta, "Rodelinda" G. F. Händla oraz "Krakowiacy i Górale" J. Stefaniego. Dokonał nagrań muzyki solowej i pieśni J. Karłowicza dla Narodowego Centrum Kultury.


opublikowano: 19.04.2017

Zobacz także:
Wirtualna Wycieczka

Zobacz jak wygląda muzeum oraz kompleks parkowy w Internecie!

Odwiedź nasze muzeum On-line