Muzeum Romantyzmu

banner_www_ogolny.jpg

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi wystawami w Muzeum Romantyzmu, Opinogóra.

Wyszukiwarka

Zaproszenie

  Salonik Elizy

17 lutego 2018 r.

Szanowni Państwo,
zapraszamy na szesnaste spotkanie z cyklu „Salonik Elizy”, które odbędzie się 17 lutego 2018 r. (sobota) o godz. 15.00 w muzealnej Oranżerii.
Gościem spotkania będzie Ireneusz Krosny.
Spotkanie poprowadzi Zofia Humięcka.

Ireneusz Krosny - urodził się w 1968 r. w Tychach. Naukę pantomimy rozpoczął w wieku 14 lat. W 1992 roku rozpoczął działalność sceniczną pod nazwą „Teatr Jednego Mima”. W sezonie 1995/96 Ireneusz Krosny wziął udział w trzech najważniejszych w Polsce festiwalach komediowych i wszystkie je wygrał, otrzymując trzy Grand Prix. To otworzyło mu drogę do telewizji, w której zaczął się pojawiać się w wielu programach, takich jak Kraj się śmieje. W 1997 zaczął prowadzić warsztaty pantomimiczne w szkołach teatralnych w Krakowie i Wilnie. W 1998 r. zdobył czwarte w swojej karierze Grand Prix na pierwszej edycji festiwalu komedii „Kataryniarze”. Po tych sukcesach Krosny rozpoczął karierę zagraniczną, m.in. w wielu krajach Europy oraz w Kanadzie i USA. Podczas występu w USA otrzymał nagrodę „Critic's Choice” amerykańskiej gazety artystycznej „Chicago Reader” za najlepszy spektakl w Chicago. Uzasadniając przyznanie wyróżnienia, krytycy napisali: „Świeży, śmieszny… nie można mu się oprzeć”.
Krosny występował na międzynarodowych festiwalach komedii i pantomimy m.in.: „International Mime Festival” w Chunchon w Korei Południowej, „Lachmesse” w Niemczech, „Kaukliar” w Bratysławie, Body/language festiwal w Sztokholmie, „Fringe” w Wielkiej Brytanii, „Festival du Rire” w Montreux w Szwajcarii, „Meet in Beijing” Arts Festiwal w Chinach, „Ingenio Comedy Festival” na Wyspach Kanaryjskich, „Stockholm Comedy Festival” w Szwecji i wielu innych. Od 1996 r. Krosny wystawił kolejne premierowe spektakle: Punkt widzenia, Z przymrużeniem ucha, Nieco ostrzej, The best of... oraz Mowa ciała. Dziś Ireneusz Krosny jest niewątpliwie najbardziej znanym mimem w Polsce, a jego sztuka, poprzez czystość formy i oryginalność stylu, zyskuje coraz szerszą publiczność na całym świecie.
Ireneusz Krosny tworzy autorskie, pantomimiczne spektakle komediowe. Siła jego sztuki pochodzi z dwóch źródeł. Po pierwsze jest to kreatywność i związane z nią niezwykłe poczucie humoru. Drugim źródłem jest oryginalny własny styl. Krosny wypracował własną technikę poruszania się po scenie. Jego technika jest przezroczysta – czyli czyni każdy ruch zrozumiałym, ale nie zwraca uwagi sama na siebie i daje widzowi poczucie łatwości pracy mima. Krosny nie stosuje makijażu, w szczególności nie stosuje typowego dla mimów pobielania twarzy, i występuje zawsze w czarnym, neutralnym kostiumie. Brak zbędnych ozdobników, ogromny talent i niedający się podrobić styl to wyróżniki sztuki Ireneusza Krosnego.

opublikowano: 29.01.2018

Galeria

Zobacz także:
Wirtualna Wycieczka

Zobacz jak wygląda muzeum oraz kompleks parkowy w Internecie!

Odwiedź nasze muzeum On-line