Muzeum Romantyzmu

banner_www_ogolny.jpg

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi wystawami w Muzeum Romantyzmu, Opinogóra.

Wyszukiwarka

Koncert

 Koncert niedzielny
nr 570

11 marca 2018 r.

Szanowni Państwo,
zapraszamy na koncert nr 570 pt. „Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu” Józefa Haydna, który odbędzie się 11 marca 2018 r., o godz. 12.00 w muzealnej Oranżerii.
Podczas koncertu wystąpią: Marek Dumicz - I skrzypce, Marek Wroński - II skrzypce, Adam Dębski - altówka, Paweł Rok - wiolonczela. 


 
 
Oratorium Siedem Ostatnich Słów Chrystusa Na Krzyżu to jedna z najbardziej uduchowionych i subtelnych kompozycji Józef Haydna, muzyczna proklamacja wielkiej wiary w Boga.
1 - Ojcze przebacz im, bo nie wiedzą co czynią!
2 - Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze mną będziesz w raju
3 – Niewiasto, oto syn Twój. Oto Matka twoja
4 - Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił?
5 - Pragnę
6 - Wykonało się!
7 - Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego
Wszystkie te zdania, wypowiedziane przez Chrystusa przed śmiercią, rozproszone w świadectwach ewangelistów tworzą przejmujący obraz wybaczenia, zbawienia, troski, samotności, cierpienia, zwycięstwa i zawierzenia w modlitwie.
"Oratorium bez tekstu" nawiązujące do ostatnich słów Jezusa - takie dość niecodzienne zamówienie otrzymał Haydn od przełożonego zgromadzenia Hermandad de la Santa Cueva w Kadyksie. Z zadania wywiązał się, tworząc jedno ze swych najpopularniejszych dzieł.
Kompozycja przybrała formę cyklu siedmiu sonat instrumentalnych poprzedzonych introdukcją, zwieńczonych "Il Terremonto" - fragmentem obrazującym trzęsienie ziemi i zmartwychwstanie. Każdą z sonat zapowiada tekst zaczerpnięty z Ewangelii. Kompozycja wykonana po raz pierwszy w Kadyksie w Wielki Piątek 1787 r. cieszyła się potem takim uznaniem, że powstały kolejne jej wersje - wokalna, kwartetowa i fortepianowa.


Marek Dumicz – ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Instrumentalnym w klasie skrzypiec. Kształcił się tam pod kierunkiem prof. Zenona Brzewskiego oraz prof. Mirosława Ławrynowicza. Następnie wyjechał do Niemiec, gdzie w hanowerskiej Hochschule für Musik und Theater doskonalił się w klasie solistycznej i na Wydziale Kameralistyki u takich profesorów jak Krzysztof Węgrzyn i Hatto Beyerle. Brał udział w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych muzyków. W latach 1985 oraz 1986 dwa razy z rzędu zajął I miejsce na Konkursie Skrzypcowym w Warszawie, a w 1993 r. zdobył II nagrodę na międzynarodowym konkursie skrzypcowym Brzewski Memorial Price w Łańcucie, tym samym otrzymując stypendium na prestiżowy kurs skrzypcowy Semmering Musiksommer w Austrii.
W 1994 r. otrzymał stypendium DAAD i wyjechał na studia do Niemiec. W tym samym roku założył zespół Szymanowski Quartet, w którym był prymariuszem. Kwartet ten w niedługim czasie stał się jednym z najwybitniejszych młodych, polskich zespołów kameralnych, święcącym tryumfy podczas prestiżowych tras koncertowych po Europie, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej, Japonii i Australii.
Wielokrotny laureat prestiżowych konkursów skrzypcowych na całym świecie (m.in. Niemcy, Włochy, Japonia, Australia), w dorobku posiada płyty wydane przez wytwórnie BBC Records, Avie Records i inne. Na jego koncie znajdują się występy w najważniejszych salach koncertowych Europy i świata m.in.: Carnegie Hall w Nowym Yorku, Wigmor Hall w Londynie, Berliner Konzerthaus, Concertgebou w Amsterdamie, Filharmonia Kijowska, Beethovensaal w Hanowerze, Stockholmer Grünewald Hall, Opera Jalisco w Guadalacharze w Meksyku, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Filharmonia Krakowska.
Współpracował z wybitnymi osobowościami współczesnego świata muzycznego, takimi jak Mario Brunello, Gidon Kremer, Lawrence Power, Hiliard Ensemle, Kiril Gerstein. Brał również udział w wielu festiwalach, m.in. Schlewswig-Holstein Festival, BBC Proms Chamber Music Festival, Dawos Festival, Luxemburg Musikfestival.
W latach 2000-2008 wykładał kameralistykę w hanowerskiej Hochschule für Musik und Theater. W tym czasie był też wykładowcą kursów i warsztatów mistrzowskich w Głuchołazach (1999-2000), podczas Goslauer Musiktagen w Niemczech (2003-2004), na festivalu w Perth w Australii (2003) oraz w ramach letniej akademii muzycznej w Lake District w Anglii (2005).
Od 2005 roku Marek Dumicz prowadzi samodzielną działalność artystyczną. W latach 2008-2010 był solistą i koncertmistrzem Orkiestry Opery Jalisco w Guadalacharze w Meksyku.


Marek Wroński – absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Zenona Brzewskiego. Laureat wielu konkursów w kraju i za granicą, m.in. III nagroda na Konkursie Skrzypcowym im. K. Szymanowskiego w Warszawie. Współpracował z wieloma orkiestrami jako koncertmistrz oraz solista. Ma na swoim koncie wiele nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, nagrał muzykę do ponad 100 filmów. Uznany został za jednego z najwszechstronniejszych skrzypków w Polsce. Z kwartetem smyczkowym nagrał płytę dla wytwórni DUX na której znalazły się kwartety smyczkowe Mendelssohna i Schuberta. Jednocześnie prowadzi działalność pedagogiczną w Chopin Music School w Warszawie, był również profesorem na kursach mistrzowskich w Seulu (Korea Południowa). Na stałe współpracuje z Teatrem im. E. Kamińskiej wykonując muzykę żydowską napisaną do spektakli teatralnych, uczestniczył w tournee m.in. we Francji, Meksyku, Niemczech, USA, Australii. Obecnie przygotowuje nagranie kolejnej płyty w trio fortepianowym z utworami Beethovena i Schuberta.


Adam Dębski – altowiolista i perkusista. Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie. Był studentem w klasie altówki prof. Błażeja Sroczyńskiego. Jako kameralista współpracował z członkami Kwartetu Śląskiego, Kwartetu Lutosławskiego. Koncertował u boku Bartłomieja Nizioła, Paula Guldy, Doroty Anderszewskiej. Prowadzi regularną działalność kameralną, występując na scenach całego, pięknego świata. Jako solista występował ni mniej, ni więcej jak po prostu w różnych miejscach. Był członkiem Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus. Stale współpracuje z Radomską Orkiestrą Kameralną i z wrocławskim zespołem Intercamerata. Współtworzy wyjątkowy, w jego własnym mniemaniu, warszawski zespół o swojskiej nazwie The CREW. Może pochwalić się również całkiem bogatym i różnorodnym dorobkiem fonograficznym. Jego działania artystyczne, nierzadko na granicy stylów i gatunków, cechuje interdysyplinarność – współpracuje z wieloma wybitnymi osobistościami świata sztuki.


Paweł Rok - ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Warszawie (obecnie Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina) z najwyższą lokatą. Kształcił się pod kierunkiem tak znanych profesorów jak Kazimierz Wiłkomirski, Andre Navara, Antonio Janigro, Stanisław Apolin, Vasa Cerny i Miloś Sadlo. Jest laureatem pierwszych nagród w Konkursie Polskiej Muzyki Kameralnej, w Międzynarodowym Konkursie Jana Sebastiana Bacha i w Międzynarodowym Konkursie w Belgradzie. Jego występy w innych licznych koncertach również zaowocowały nagrodami. Jako solista i kameralista koncertował niemal we wszystkich krajach świata. Wraz z Warszawską Filharmonią Narodową pod dyrekcją Witolda Rowickiego i z Polską Orkiestrą Kameralną odbył wiele światowych tournee artystycznych. Współpracował również jako solista z „The Soloist of Venice”, „The Soloist of Zagreb” i z „Bohdan Varhal Slovak Chamber Orchestra”. Był członkiem „Trio di Milano” i solistą oraz koncertmistrzem Orkiestry RAI w Turynie. Ma na swoim koncie wiele nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. Nagrywał również we Włoszech, Czechach, Iranie, Egipcie, Niemczech i Japonii. Do chwili przejścia na emeryturę prowadził klasę wiolonczeli w ZPSM nr 3 im. Grażyny Bacewicz w Warszawie. Współpracował jako „visiting professor” na Akademii Muzycznej w Kairze i Seulu. Unikalne brzmienie wiolonczeli Pawła Roka jest bardzo wysoko oceniane przez wielu krytyków muzycznych. Gra na instrumencie zbudowanym przez zakopiańskiego lutnika Wojciecha Topę.

opublikowano: 27.02.2018

Galeria

Zobacz także:
Wirtualna Wycieczka

Zobacz jak wygląda muzeum oraz kompleks parkowy w Internecie!

Odwiedź nasze muzeum On-line