Muzeum Romantyzmu

banner_www_ogolny.jpg

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi wystawami w Muzeum Romantyzmu, Opinogóra.

Wyszukiwarka

Zaproszenie

 Otwarcie wystawy
Śladami
Władysława Podkowińskiego

11 marca 2018 r.

 11 marca 2018 r. o godzinie 13.30
Dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze
Roman F. Kochanowicz
oraz
Starosta Wołomiński
Kazimierz Rakowski
zapraszają na uroczyste otwarcie wystawy poplenerowej
„Śladami Władysława Podkowińskiego”

Oficyna muzealna
W każdej kulturze istnieje pamięć miejsc. Mazowsze ma ich wiele, a jednym z nich dobrze i głęboko zapisanych jest Pałac w Chrzęsnem, który dzięki swojemu powrotowi do świetności dziś stał się, jak na obrazie Podkowińskiego, polem zaczynu. Poruszona przez małego chłopca fala wody zatacza coraz większe kręgi. Dzięki otwartości gospodarza Powiatu Wołomińskiego mamy możliwość spotykania wspomnień, myśli, idei, ludzi związanych z tą częścią naszego świata.
We wrześniu 2017 odbył się w Pałacu plener malarski, idący tropem znaków pozostawionych tam niegdyś przez Władysława Podkowińskiego, którego pamięć istnieje w tradycji kultury europejskiej. Świat widziany oczami młodego malarza staje się udziałem współczesnych, toteż nie lada zadaniem stało się zaproszenie do udziału w plenerze malarzy żyjących w różnych miejscach naszej współczesności, wywodzących się jednak z tego, co stanowi miejsce nas wszystkich.
W tajemnicy miejsca okazuje się być nie tylko postać malarza, ale idzie za nią sztuka, myśl społeczna, filozofia tamtego czasu. Jest Podkowiński, wędrujący niegdyś ze sztalugami po mokrej okolicy, jest Norwid, myśliciel i poeta, jest Wyspiański, Malczewski, Krasiński, Kotarbińscy - wszyscy tworzący tamten czas, ważny dla nich, ówczesnych, i co istotne pozostały dla nas, współczesnych.
Wydarzenie przygotowane i realizowane dzięki pracy i finansom Starostwa Powiatowego w Wołominie, okazało się być początkiem wspólnej drogi - wystawa złożona z obrazów powstałych na plenerze wędruje po muzeach Mazowsza.
(Grażyna Krzyżak Krzyżanowska, kurator wystawy)
 
Artyści biorący udział w wystawie: Jan Bresiński, Jan Brodziak, Jolanta Caban, Bartłomiej Jarmoliński, Czesław Połoński, Krzysztof Ryfa, Olga Sienko, Natalia Wegner, Mateusz Wyczółkowski.

opublikowano: 06.03.2018

Galeria

Zobacz także:
Wirtualna Wycieczka

Zobacz jak wygląda muzeum oraz kompleks parkowy w Internecie!

Odwiedź nasze muzeum On-line