Muzeum Romantyzmu

banner_www_ogolny.jpg

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi wystawami w Muzeum Romantyzmu, Opinogóra.

Wyszukiwarka

Koncert

Koncert niedzielny
nr 574

8 lipca 2018 r. 

Szanowni Państwo,
zapraszamy na koncert nr 574 pt. „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego, który wykonają: Marcin Król – skrzypce (solista), Mirosław Feldgebel – klawesyn, Kwintet Smyczkowy Radomskiej Orkiestry Kameralnej.

Koncert odbędzie się 8 lipca 2018 r. o godz. 12.00 w muzealnej Oranżerii.
 
Marcin Król – skrzypce
Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie i w Kolonii. Laureat konkursów w Gdańsku, Łodzi i Krakowie. Koncertował w całej niemal Europie, Stanach Zjednoczonych, Indiach, Korei Południowej… Zafascynowany judaizmem, a także różnorodnością kultur i tradycji tworzy projekty muzyczne, do których włącza utwory kompozytorów wywodzących się z różnych krajów oraz różnych kręgów kulturowych. Pod szyldem „Marcin Król International Violin” ukazały się już trzy projekty: Melodie Hebrajskie, Muzyka Polska oraz Antonio Vivaldi – Cztery Pory Roku.
Naukę gry na skrzypcach Marcin Król rozpoczął w wieku 7 lat pod opieką profesora Macieja Chowańca. Z wynikiem celującym ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie profesor Teresy Głąbówny. W swoim dorobku ma także studia podyplomowe w Akademii Muzycznej w Kolonii w klasie profesora Michaela Vaimana. Swoje umiejętności jako solista i kameralista szkolił na licznych kursach mistrzowskich i konsultacjach prowadzonych między innymi przez: Wandę Wiłkomirską, Wiesława Kwaśnego, Daniela Stabrawę, Magdalenę Szczepanowską i Vladimira Spivakova. Artysta jest laureatem konkursów imienia Kiejstuta Bacewicza w Łodzi, Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie oraz Johannesa Brahmsa w Gdańsku. Ponadto był stypendystą Jana Kantego Pawluśkiewicza.
Współpracował z wieloma orkiestrami w Polsce, Niemczech, Belgii, Holandii i USA.
Jako koncertmistrz współpracował z orkiestrą Teatru Muzycznego w Lublinie, Wildwood Opera Festival Orchestra w Little Rock (USA), Forum Sinfonia (USA) oraz na festiwalu operowym Schloss Zwingenberg w Heidelbergu (Niemcy). Wystąpił rónież w Filharmonii Berlińskiej wykonując Kwintet Fortepianowy Juliusza Zarębskiego. W ostatnim czasie w Polsce wystąpił między innymi na V Międzynarodowym Festiwalu „Muzyczna Wiosna na Politechnice Łódzkiej” oraz na festiwalu „Europa – Mała Ojczyzna Braci Wieniawskich”, w cyklu koncertów organizowanych przez Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego oraz Radio Lublin, na festiwalu „Summer Music Festival” w Wieliczce, a także na cieszącym się dużym zainteresowaniem festiwalu filmu i sztuki „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.
Dla wydawnictwa DUX, jako jeden z muzyków, nagrał „Kwartet na czworo skrzypiec” Grażyny Bacewicz.


Mirosław Feldgebel - fortepian/klawesyn
Absolwent Wydziału Instrumentalnego w klasie fortepianu, studiował także na Wydziale Teorii, Kompozycji i Dyrygentury w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Ceniony pianista i kameralista. Partnerował wielu najwybitniejszym artystom polskim i zagranicznym.
Jest laureatem kilku międzynarodowych konkursów pianistycznych (między innymi I nagroda w Torneo Internazionale di Musica w Turynie, III nagroda w XII Concorso Musicale Europeao Citta di Moncalieri).
Od wielu lat zajmuje się wykonawstwem muzyki dawnej na instrumentach historycznych – na klawesynie (szef artystyczny zespołu Mercurius), na harfach średniowiecznych i renesansowych (współpraca z zespołami: Academia dell 'Arcadia, Ars Nova, Concerto Polacco, Dancereye, Open Folk) oraz na pianoforte.
Mirosław Feldgebel występował w wielu prestiżowych salach koncertowych Europy i Ameryki (między innymi w Sali Pleyela w Paryżu, Wiener Musikverein, Vredenburgsaal w Utrechcie, Gran Teatre del Liceu w Barcelonie, Studiu im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie).
Uczestniczył w obchodach 150 rocznicy śmierci Fryderyka Chopina. Brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych, między innymi: Wratislavia Cantans, Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju, Warszawska Jesień, Ukraina i Świat Baroku w Kijowie, Międzynarodowy Śląski Festiwal Muzyczny pod patronatem Kurta Masura, Międzynarodowy Festiwal Duetów Fortepianowych w Ŝiauliai na Litwie, Holland Festival.
Jako jeden z niewielu pianistów polskich miał zaszczyt koncertować na zabytkowym fortepianie Pleyel z roku 1840 w koncercie poświęconym pamięci Fryderyka Chopina, odbywającym się w ramach IX Festiwalu Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie. W październiku 2004 roku wraz ze skrzypaczką Katarzyną Dudą występował z recitalem w Carnegie Hall w Nowym Jorku, a w marcu 2005 roku w sali słynnej Concertgebouw w Amsterdamie. Koncerty te zostały owacyjnie przyjęte przez publiczność oraz otrzymały bardzo pochlebne recenzje.
Od 2006 roku prowadzi autorskie projekty w Warszawskiej Operze Kameralnej. W ramach jednego z tych projektów, artysta wraz z kwintetem smyczkowym, wykonuje koncerty Fryderyka Chopina w ich historycznym brzmieniu na instrumentach romantycznych.
Mirosław Feldgebel jest również współautorem przedsięwzięcia zatytułowanego „CHOP IN Brass”. Kwintet dęty blaszany i fortepian są w nim pretekstem do stworzenia nowych aranżacji i swobodnego, z przymrużeniem oka spojrzenia na muzykę Chopina.

opublikowano: 28.06.2018

Galeria

Zobacz także:
Wirtualna Wycieczka

Zobacz jak wygląda muzeum oraz kompleks parkowy w Internecie!

Odwiedź nasze muzeum On-line