Muzeum Romantyzmu

banner_www_ogolny.jpg

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi wystawami w Muzeum Romantyzmu, Opinogóra.

Wyszukiwarka

Zaproszenie

 Narodowe Czytanie

8 września 2018 r.

Szanowni Państwo,
zapraszamy do udziału w ogólnopolskiej akcji NARODOWE CZYTANIE, do której dołączyły: Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Gminna Biblioteka Publiczna w Opinogórze Górnej oraz Akcja Katolicka działająca przy parafii pw. św. Zygmunta w Opinogórze. 
Narodowe Czytanie jest to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, podczas której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu.

Akcję zapoczątkowano w 2012 r. z okazji 200-lecia Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję, podczas którego miał miejsce opisany w Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza ostatni zajazd na Litwie. Akcję zorganizował prezydent Polski Bronisław Komorowski, a pomysłodawcą była Agnieszka Celeda, dyrektor Biura Kultura. Pomysłodawcy pragnęli, by literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym. Publiczne czytanie Pana Tadeusza odbyło się 8 września 2012 w dziesiątkach miejscowości z udziałem rzesz słuchaczy. Warszawskie oficjalne czytanie epopei narodowej miało miejsce w Parku Saskim. W 2013 r. w akcji uczestniczyli już mieszkańcy ponad 700 miejscowości. Odczytywano fragmenty dzieł Aleksandra Fredry. Trzecią edycję Narodowego Czytania 6 września 2014 r. również objął swoim patronatem prezydent Bronisław Komorowski. Odczytywano fragmenty Sienkiewiczowskiej Trylogii. Akcja ponownie spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem Polaków – wydarzenie odbyło się w ponad 1500 miejscowościach. Czwartą edycję akcji w 2015 r. objęła swoim patronatem para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda. Przygotowano specjalną krótszą adaptację Lalki Bolesława Prusa, by umożliwić różnym instytucjom organizację publicznych odczytów. W akcji uczestniczyło ponad 1600 miejscowości. Piątą edycję ponownie objęła swoim patronatem para prezydencka. Polacy w drodze głosowania internetowego, sami wybrali dzieło, które odczytywano następnie w całej Polsce. Sienkiewiczowskie Quo vadis wygrało z takimi dziełami literatury narodowej, jak: Chłopi Władysława Reymonta, Wesele Stanisława Wyspiańskiego, Popioły Stefana Żeromskiego i Noce i dnie Marii Dąbrowskiej. Krytyk literacki Tomasz Burek przygotował skróconą adaptację dzieła, którą aktorzy polscy odczytywali w warszawskim Ogrodzie Saskim. Transmisję internetową z Narodowego Czytania w Ogrodzie Saskim przeprowadziło Polskie Radio. W szóstej edycji zaproponowano, by Polacy po raz kolejny sami wybrali dzieło do publicznego odczytywania. Obywatele wybrali Wesele. Dramat Wyspiańskiego odczytano w wielu miejscowościach w kraju oraz za granicą, m.in. w Litwie, Łotwie, Białorusi, Ukrainie, Rosji, we Włoszech, Francji, w Hiszpanii, Portugalii, Węgrzech, Niemczech, Danii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii, Nowej Zelandii, Kazachstanie i Japonii.

8 września 2018 r. zapraszamy do wspólnego czytania Przedwiośnia Stefana Żeromskiego w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

opublikowano: 22.08.2018

Galeria

Zobacz także:
Wirtualna Wycieczka

Zobacz jak wygląda muzeum oraz kompleks parkowy w Internecie!

Odwiedź nasze muzeum On-line