Muzeum Romantyzmu

banner_www_ogolny.jpg

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi wystawami w Muzeum Romantyzmu, Opinogóra.

Wyszukiwarka
 

Historia Dworu Krasińskich w Opinogórze

 
W XIX w. rezydencję Krasińskich w Opinogórze tworzyły trzy obiekty: neogotycki pałacyk z I połowy XIX w. pełniący rolę pawilonu ogrodowego, neogotycka oficyna dworska z tego okresu, w której mieszkała służba i były pomieszczenia dla gości oraz rozległy drewniany dwór z przełomu XVII/XVIII w., przebudowywany w kolejnych latach, pełnił do końca XIX w. funkcję siedziby rodowej.
 
Na początku XX w. (ok. 1907 r.) dwór był już w bardzo złym stanie. W jednym ze skrzydeł utworzono muzeum poświęcone Zygmuntowi Krasińskiemu (zgromadzono tam pamiątki rodzinne zachowane po poecie), w drugim skrzydle zamieszkiwał urzędnik carski. Już wówczas III ordynat opinogórski hr. Adam Krasiński (1870-1909) myślał o rozebraniu dworu i zbudowaniu na jego miejscu nowej, luksusowej siedziby wiejskiej. Wybudowanie nowego dworu podyktowane było nie tylko koniecznością, ale było też efektem ogólnego porządkowania Opinogóry, związanego ze zbliżającą się 100. rocznicą urodzin jego słynnego dziadka – poety Zygmunta Krasińskiego, przypadającą na dzień 19.02.1912 r. Hr. Adam Krasiński planował zorganizować w Opinogórze wielkie uroczystości związane z tą rocznicą.
 
W dniu 19.12.1907 r. przy współpracy z Towarzystwem „Polska Sztuka Stosowana” z Krakowa ogłosił konkurs na projekt nowego dworu w Opinogórze. Program konkursu zakładał, iż budynek dworu miał posiadać „charakterystyczny wyraz wiejskiego dworu polskiego”: kolumnowy ganek, wysoki łamany dach, miał być murowany, tynkowany i kryty dachówką, wyposażony w nowoczesne łazienki i centralne ogrzewanie itp. Założenia programowe konkursu miały również symboliczne znaczenie, podkreślając patriotyzm fundatora oraz jego związki z tą ziemią. 
Konkurs, na który wpłynęło 23 projekty architektoniczne, rozstrzygnięto 18.05.1908 r. Pierwszą nagrodę przyznano polskiemu architektowi Józefowi Gałęzowskiemu, gdyż jego projekt najbardziej odpowiadał hr. Adamowi i Wandzie Krasińskim. Był to projekt dworu o cechach klasycystycznych, łączący w sobie wdzięk dworu wiejskiego z doskonałymi pomysłami architektonicznymi, godził skromny zewnętrzny wygląd z wygodnym rozkładem pomieszczeń umożliwiających właścicielom prawdziwy komfort zamieszkiwania w nim. Nagrodzony projekt nie został jednak zrealizowany, gdyż hr. Adam Krasiński zmarł 17.01.1909 r. Jego następcy nie podjęli się budowy nowego dworu. W 1913 r. stary dwór został prawdopodobnie rozebrany i w ten sposób przestało istnieć w Opinogórze miejsce, w którym spędził dzieciństwo i młodość poeta Zygmunt Krasiński, jeden z najsłynniejszych twórców polskiego romantyzmu.
 
W 2004 r. władze samorządowe województwa mazowieckiego podjęły decyzję o rozbudowie zespołu muzealnego w Opinogórze. Wybrano do realizacji zachowany z 1908 r. projekt dworu Krasińskich dostosowując wnętrza do potrzeb muzeum. Budowa nowego dworu trwała od maja 2006 r. do sierpnia 2008 r.
11 września 2008 r., sto lat od ogłoszenia wyników konkursu architektonicznego, nowy obiekt Muzeum Romantyzmu w Opinogórze – Dwór Krasińskich został oddany do użytkowania. 

We Dworze odbywają się koncerty, konferencje i sesje naukowe oraz uroczystości okazjonalne.
Aktualnie we Dworze Krasińskich mmożna oglądać wystawę:  "Malarstwo polskie XIX wieku". 
 
 
Zobacz także:
Wirtualna Wycieczka

Zobacz jak wygląda muzeum oraz kompleks parkowy w Internecie!

Odwiedź nasze muzeum On-line