Muzeum Romantyzmu

banner_www_ogolny.jpg

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi wystawami w Muzeum Romantyzmu, Opinogóra.

Wyszukiwarka
Herb Krasińskich

14 lutego od kliku lat obchodzony jest w Polsce jako dzień św. Walentego, czyli popularnie święto zakochanych. Moda na ten wyjątkowy dzień przyszła do Polski z USA, a mało kto wie, że w Opinogórze święto zakochanych trwa przez cały rok. Symbolem święta jest stojąca przy jednej z parkowych alejek marmurowa ławeczka - pamiątka po romantycznej miłości poety Zygmunta Krasińskiego do Amelii Załuskiej, córki gen. Mikołaja Bronikowskiego (wielkiego przyjaciela ks. J. Poniatowskiego, napoleończyka) i kuzynki gen. Krasińskiego Anny z Krasińskich. 

Amelia w życiu Zygmunta Krasińskiego pojawiła się kiedy miał 5 lat, była o 8 lat od niego starsza. Wcześnie osierocona zamieszkała w pałacu Krasińskich w Warszawie, a rodzice Zygmunta stali się jej prawnymi opiekunami. Została zatem Amelia towarzyszką dziecięcych zabaw poety, powiernicą romantycznej twórczości i opiekunką po śmierci matki Zygmunta, Marii Urszuli z Radziwiłłów Krasińskiej. Dla niego grała na klawikordzie. Już wówczas mały Zygmuntek podkochiwał się w pięknej i zdolnej cioci Amelii. Uczucie przygasło kiedy 18 - letnia Amelia wyszła za mąż za płk. Romana Załuskiego, a gen. Krasiński wysłał syna na studia do Szwajcarii. Oboje zajęli się swoimi sprawami, ale cały czas ze sobą korespondowali, a tym samym podtrzymywali kontakt. 

W sierpnia 1832 r. Zygmunt wrócił ze studiów do Warszawy, wtedy to ojciec zaprosił go do Opinogóry. A tu 20 - letniego młodzieńca powitała  koncertem wykonanym specjalnie na okoliczność przyjazdu piękna Amelia (będąca w separacji ze swoim mężem). Rozpoczęły się spacery po parku, konne przejażdżki. W sercu Zygmunta na nowo rozgorzał płomień wielkiego uczucia do ciotki. Sztambuch Amelii zapełnił się wierszami poety, w których wiele miejsca poświęcał miłości. Na te wyznania Amelia zawsze miała jedną odpowiedź, iż kochać Zygmunta może jedynie miłością siostrzaną. 

Na wieczną pamiątkę ich spotkania w Opinogórze Amelia obdarowała Zygmunta pierścionkiem i puklem włosów. Wystawiła także marmurową ławeczkę z napisem "Niech pamięć moja zawsze ci będzie miła". Później ich drogi na nowo się rozeszły, ale mimo zawirowań życiowych do końca pozostali sobie bliscy, odwiedzali się i korespondowali. 

Zygmunt żył 47 lat, Amelia 92. Dziś oboje spoczywają obok siebie w podziemiach opinogórskiego kościoła. A kamienna ławeczka nazywana "ławeczką zakochanych" stała się miejscem spotkań szczególnie sobie bliskich par, bez względu na pogodę i porę roku, bo jak głosi legenda, kiedy się na tej ławeczce usiądzie to się szczęśliwie zakocha. Siadając na ławeczkę trzeba jednak pamiętać, że miłość ma różne oblicza, bo strzała Amora może być posmarowana nie tylko miodem, ale tu już reklamacja nie przysługuje.

Zachęcamy do zatrzymania się przy ławeczce podczas spacerów po romantycznym parku, do siadania, fotografowania. A może ktoś będzie chciał właśnie obok ławeczki nie tylko wypowiedzieć osobie ukochanej swoje uczucia, ale klęknąć i z bukietem w dłoni poprosić o rękę?
 
Zobacz także:
Wirtualna Wycieczka

Zobacz jak wygląda muzeum oraz kompleks parkowy w Internecie!

Odwiedź nasze muzeum On-line