Muzeum Romantyzmu

banner_www_ogolny.jpg

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi wystawami w Muzeum Romantyzmu, Opinogóra.

Wyszukiwarka
Herb Krasińskich

 Co to jest rekreacja?
Rekreacja jest to forma działania wybrana dobrowolnie przez człowieka ze względu na osobiste zainteresowania dla odpoczynku, rozrywki lub rozwoju własnej osobowości. Podejmowana jest poza obowiązkami zawodowymi, społecznymi i domowymi, w czasie wolnym od pracy. Rekreacja związana z jeździectwem jest coraz popularniejsza. Z roku na rok powstaje więcej ośrodków jeździeckich, gdzie coraz liczniejsze grono osób korzysta z rekreacji. W Polsce znajduje się około 2500 takich ośrodków. Tę formę aktywności fizycznej można uprawiać od najmłodszych lat i niezależnie od pogody. Pociąga jednak za sobą spore wydatki finansowe. Zakup i utrzymanie konia jest kosztowne, lecz coraz więcej ludzi decyduje się na kupno konia dla siebie lub dziecka. Rozwiązaniem dużo tańszym jest korzystanie z koni znajdujących się w ośrodkach jeździeckich. Wielu młodych ludzi zaczyna swoja przygodę w ośrodkach jeździeckich, a potem próbuje swoich sił w sporcie. Obecnie coraz częściej są organizowane zawody dla amatorów.
Przebywanie z koniem ma wiele zalet: uczy odpowiedzialności, postępowania ze zwierzęciem, wyrabia odwagę i obowiązkowość. Kontakt z końmi wspomaga odporność organizmu i poprawia sprawność fizyczną. Osoby przebywające z końmi muszą być cierpliwe, zrównoważone i odpowiedzialne, ponieważ każde zachowanie człowieka ma wpływ na zachowanie i charakter zwierzęcia. Nie należy karać konia, nie znając przyczyny nieposłuszeństwa. Zawsze najpierw należy szukać błędu w swoim postępowaniu, dopiero potem szukać błędu w postępowaniu konia.
Początkujący jeździec pierwsze lekcje odbywa na lonży. Jazda taka powinna trwać 30 min. Podczas pierwszych jazd jeździec uczy się utrzymywania równowagi na koniu, nabiera odwagi, uczy się jazdy w stępie i w kłusie oraz wykonuje wiele ćwiczeń. Ćwiczenia wykonywane podczas trwania lekcji na lonży działają rozluźniająco i poprawiają dosiad. Po kilku lub kilkunastu lekcjach na lonży, jeżeli instruktor zdecyduje, że jeździec jest gotowy, rozpoczyna on samodzielną jazdę bez lonży. Podczas takiej jazdy jeździec uczy się kierować koniem, zmieniać chody, wykonywać ćwiczenia wraz z koniem oraz pokonywać przeszkody. Wraz z nabywaniem umiejętności, po około 10 godzinach jazd, jeździec jest gotowy na wyjazd w teren. Ta forma jazdy jest niezwykle emocjonująca i dostarcza wielu wrażeń. Zarówno dla konia, jak i jeźdźca wyjazd w teren jest przyjemniejszy od jazdy na ograniczonym terenie, jakim jest ujeżdżalnia oraz pozwala odpocząć psychicznie. Konie będące zazwyczaj ospałe na placu, w terenie stają się energiczne. Idą z zapałem, który czasem trudno powstrzymać. Jazda na ujeżdżalni powinna być przeplatana wyjazdami w teren. Pozwalają one na odpoczynek konia i jeźdźca.
Konie używane w rekreacji powinny pracować maksymalnie 4-5 godzin dziennie. Koń przed rozpoczęciem pracy w rekreacji powinien mieć odpowiednio dobrany rząd (siodło, ogłowie, czaprak) oraz powinien przejść odpowiedni trening fizyczny, aby osiągnąć niezbędną kondycję. Do najczęstszych form rekreacyjnego wykorzystania wierzchowca należą: jazda konna na ujeżdżalni, wyjazdy w teren, rajdy turystyczne, górska turystyka jeździecka, pony games (zabawy i gry na kucach), kolonie, obozy jeździeckie oraz powożenie.
 
Zobacz także:
Wirtualna Wycieczka

Zobacz jak wygląda muzeum oraz kompleks parkowy w Internecie!

Odwiedź nasze muzeum On-line