Szlakiem kościołów fundacji Krasińskich. Opinogóra – Pałuki – Krasne  Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, wydanie 2015
Oprac. red. Stanisława Maliszewska, Aldona Łyszkowska
Oprawa twarda, format A4 (21x30 cm), stron 68
Cena 35 zł

Książka prezentuje członków rodziny Krasińskich jako fundatorów kościołów, budowniczych pałaców i dworów.
W opracowaniu szczegółowo odnotowana została historia powstania i rozwoju trzech parafii związanych z rodem Krasińskich: Opinogóra, Pałuki i Krasne. W pozycji znalazły się opisy wystroju wnętrz poszczególnych kościołów oraz miejsc z nimi związanych takich jak plebania czy cmentarz. Na uwagę zasługują prezentowane ciekawostki związane z poszczególnymi miejscami. Wielką rolę w książce odgrywają archiwalne oraz współcześnie wykonane zdjęcia, a także cytowane fragmenty źródeł historycznych pokazujące dane miejsca z perspektywy świadków określonego czasu.