wystawy.jpg

Oprac. red. Stanisława Maliszewska, Aldona Łyszkowska
Oprawa twarda, format A6 (9,5x14,5 cm), stron 72
Cena 10 zł

W tym wspaniałym i jakże urokliwym wydaniu znalazły się wybrane modlitwy i wiersze Zygmunta Krasińskiego mające charakter religijny. Poeta w romantycznym uniesieniu oddaje chwałę Bogu. Modlitwy kierowane do Najwyższego są wzniosłe, ale dość pesymistycznie nastawione do życia. Odnotować można rozpacz istnienia, śmierć jako wyzwolenie człowieka, szansę na nowe życie w wymiarze pozagrobowym. Wiersze z jednej strony są typowymi modlitwami, z drugiej można zauważyć w nich cechy wychodzące poza katolickie poglądy.  Antologia liryków jest jednak powiązana z życiem poety, dlatego też zyskuje szczególny, autobiograficzny charakter.  Zawarte w tomiku teksty pochodzą z Pism Zygmunta Kasińskiego wydanych przez Tadeusza Piniego w 1904 roku we Lwowie. Na uwagę zasługuje staranna oprawa graficzna stylizowana na wiek XIX.
W wydaniu znalazły się grafiki autorstwa ciechanowskiego artysty plastyka Marka Zalewskiego.