KONFERENCJA NAUKOWA

8 listopad 2020, godzina 10:00 - 16:00

8 listopad , 10:00 16:00

Konferencja naukowa
„Edward Krasiński – ostatni ordynat na Opinogórze, organizator Biblioteki i Muzeum Ordynacji Krasińskich,
działacz społeczny i kulturalny”

W roku 2020 przypadają dwie ważne rocznice dotyczące hrabiego Edwarda Krasińskiego: 150. urodzin – 10 maja 1870 r. w Radziejowicach i 80. śmierci – po osadzeniu w obozie w Dachau, zmarł 8 grudnia 1940 r. o godz. 10.25 jako więzień numer 21623. Są one doskonałą okazją do podjęcia szerszej dyskusji na temat życia i działalności ostatniego ordynata opinogórskiego podczas dwudniowej konferencji naukowej.

Edward Krasiński był człowiekiem nietuzinkowym: organizator Biblioteki i Muzeum Ordynacji Krasińskich, prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości, współzałożyciel Teatru Polskiego w Warszawie, członek Zarządu Głównego Polskiej Macierzy Szkolnej; działacz kulturalny, społeczny i polityczny.

Jako ordynat opinogórski brał udział w lokalnym życiu społecznym: w pracach Oddziału Związku Ziemian Polskich w Ciechanowie, prezesował Ciechanowskiemu Towarzystwu Łowieckiemu. Cenił tutejsze kontakty sąsiedzkie, zwłaszcza z Aleksandrem Świętochowskim.

Proponujemy następujący zakres tematyczny:

• Edward Krasiński – działacz społeczny, kulturalny i polityczny
  • historia Biblioteki i Muzeum Ordynacji Krasińskich
  • działalność ostatniego ordynata w Opinogórze
  • Radziejowice i Krasińscy
  • wokół Teatru Polskiego
  • teksty literackie Edwarda Krasińskiego – tematy i inspiracje
  • losy arystokraty w Dachau

W programie konferencji przewidujemy wystąpienia: referaty – 20 min. lub komunikaty – 10 min.

Zgłoszenie uczestnictwa w konferencji prosimy przesłać na załączonym formularzu (drogą elektroniczną na adres: aldona.lyszkowska@muzeumromantyzmu.pl) do 30 września
2020 roku
. Prosimy o dołączenie do formularza zgłoszeniowego krótkiego abstraktu referatu (do 2 000 znaków).

Poniżej formularz zgłoszeniowy do pobrania

Uczestnictwo w konferencji jest bezpłatne.

Organizator konferencji zamierza wydać publikację, w której znajdą się referaty wygłoszone podczas obrad, będącą uzupełnieniem całości wydarzenia.