Rezydencja Krasińskich składa się z budynków mieszkalnych i reprezentacyjnych, które znajdują się na niewielkim wzgórzu, natomiast zabudowania gospodarcze położone są u jego podnóża. Z inicjatywy gen. Wincentego Krasińskiego w 1811 r. powstało założenie rezydencjonalne. W chwili obecnej zespół ten tworzą: Neogotycki Pałacyk, Oficyna Dworska, Dwór, Domek z Kolumnami, Domek Ogrodnika, Folwark i Oranżeria.

Wszystkie obiekty usytuowane są na terenie zabytkowego, ponad 22 hektarowego parku, który wyznacza granicę całości Zabytkowego Zespołu Pałacowo – Parkowego w Opinogórze. Zrealizowane projekty przywróciły przestrzeni historycznej obiekty, które w przeszłości funkcjonowały na terenie Zabytkowego Zespołu Pałacowo – Parkowego, a dziś pełniąc nowe funkcje doskonale wpisują się w charakter miejsca i wymagania współczesnego odbiorcy. 

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze nie ogranicza się jedynie do działalności wystawienniczej. O jego wyjątkowości świadczą przede wszystkim praktyki popularyzacji epoki Romantyzmu poprzez organizowanie  spotkań poetyckich, sesji naukowych, koncertów muzyki poważnej, lekcji muzealnych, wydarzeń edukacyjnych i innych.