Pojazdy Konne z kolekcji Wojciecha Wałachowskiego i SGGW w Warszawie 

18 listopada 2018 r.  na terenie folwarku Muzeum Romantyzmu w Opinogórze została otwarta powozownia. Na ekspozycji stałej prezentujemy dwanaście odnowionych, zabytkowych powozów, z kolekcji Wojciecha Wałachowskiego i SGGW w Warszawie. Są to m. in.: powóz „Milord”, kareta „Coupe”, pojazd „vis a vis”, brek myśliwski, brek koszowy, bryczka „węgierska”, dwie furki w tym jedna podlaska wraz z uprzężą, chomątem, a także dwie pary sań i dwie bryczki.

Fascynacja Pana Wojciecha Wałachowskiego końmi, zaprzęgami i historią ma swoje źródło w tradycji rodzinnej. Jego Ojciec był kawalerzystą 1 -go Pułku Strzelców Konnych w Garwolinie. Zmobilizowany w 1939 roku brał udział w II wojnie światowej zakończonej dla Niego niewolą po bitwie pod Kockiem 2-6.X.1939 r.

Jego przygoda z końmi rozpoczęła się w Starogardzie Gdańskim, gdzie jako 12 letni chłopak spędzał wakacje. Na terenach Starogardzkiego Stada Ogierów kręcone były zdjęcia do filmu „Krzyżacy”, w tym sceny batalistyczne bitwy pod Grunwaldem. Ciężkie ogiery ze stada pracujące zwykle w zaprzęgach zamieniono w jazdę krzyżacką, a ściągnięte z całej Polski konie ze stanic WOP wraz z żołnierzami pogranicza i kawalerzyści – weterani wojenni stanowili jazdę polską, litewską, czy tatarską.

 Jeździł jako wolontariusz na torze próbnym na Wyścigach na Służewcu, był współzałożycielem i V-ce Prezesem Klubu Jeździeckiego TKKF w Podkowie Leśnej, założycielem i Prezesem Klubu „Wolta” w Żółwinie oraz trenerem w stajni SGGW w Brwinowie, wielokrotnie brał udział w zawodach w skokach przez przeszkody.

Gdy zaprzestał jazdy sportowej, zaczął bardziej zwracać uwagę na inne sprawy dotyczące konia, jak zaprzęgi, pojazdy i ich renowacja. Jego pasja przerodziła się w zbieranie, restaurację i ratowanie od zapomnienia starych pojazdów zaprzęgowych.

Europejskie Tradycje Polowań Konnych

Wystawa poświęcona pamięci Karola Colonna–Czosnowskiego, oficera 1. Pułku Ułanów Krechowieckich II Korpusu gen. Andersa, a także właściciela posiadłości ziemskiej w południowej Anglii, wieloletniego uczestnika ekskluzywnych polowań konnych w Wielkiej Brytanii. Wystawa zawdzięcza swoje powstanie inicjatywie Pana Stanisława Ledóchowskiego, który ofiarował naszemu muzeum zespół strojów (dwa rajtroki i dwa fraki jeździeckie) i sprzętu jeździeckiego (dwa siodła), pochodzący zarówno z własnych zbiorów, jak i posiadanych na mocy testamentu Karola Colonna- Czosnowskiego. Część kolekcji stanowią bardzo cenne stroje, szyte w Londynie u najlepszych krawców, dostawców angielskiego dworu królewskiego. Jeździeckie stroje swoich mężów przekazały także do muzeum: Pani Ewa Jaczewska – Lange oraz Pani Antonina Pieczyńska. Dwa rajtroki zostały także wypożyczone z Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie.

Ekspozycję uzupełniają plansze z kopiami obrazów m. in. Wojciecha Kossaka: „Polowanie cesarskie w Gödöllö”, „Polowanie w Dębinie antonińskiej” z 1909 r. wg oryginału ze zbiorów Marka Potockiego oraz  „Niemiłe spotkanie” z  1912 r., czy też „Portret Karola Colonna – Czosnowskiego” kopia oryginału z  1995 r. Andrzeja Novak – Zemplińskiego.