Artystyczne warsztaty muzealne

Ziarnko do ziarnka.

Zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatach, na których będziecie tworzyć obrazy z wykorzystaniem ziarenek, przypraw, których używano na co dzień w kuchni XIX-wiecznej. Podczas warsztatów nawiążemy do tego, co dawniej jadano, jakich przypraw używano i w jaki sposób je wykorzystywano.

Warsztaty przeznaczone dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych.

Herby, herbusie, herbiątka.

Herby to znaki, symbole, którymi posługiwały się dawniej rody. Na warsztatach dowiecie się czym był herb, z jakich elementów się składał oraz poznacie pojęcia takie jak: blazonowanie, herbarz czy herold. Będziecie mieli okazję zaprojektować własny herb nawiązując do XIX wieku i do rodu Krasińskich, którzy również posiadali swój własny herb: Ślepowron.

Warsztaty przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych (klasy III-VIII).

Obrazy światłem malowane.

W wielu XIX-wiecznych budynkach można spotkać kolorowe witraże, które niewątpliwie robią wrażenie. W opinogórskim zameczku jest witraż ze św. Zygmuntem. Nawiązując do tego zapraszamy na warsztaty, na których wykonacie własne witraże z papieru i bibuły, którymi będziecie mogli ozdobić okna w swoich pokojach.

Warsztaty przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych (klasy III-VI).

Zabawy i zabawki – mieszkańcy parku.

W XIX wieku dzieci posiadały dużo mniej zabawek niż dziś. Większość z nich była wykonana własnoręcznie. Zapraszamy na warsztaty, podczas których wykonacie zabawki, inspirowane zwierzętami z opinogórskiego parku. 

Warsztaty przeznaczone dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych (klasy I-IV).

Dawne oranżerie, czyli egzotyka w szkle.

Warsztaty tworzenia mini-kompozycji w szkle, czyli uczymy się, jak stworzyć swój własny mały ekosystem. Dodatkowo powstaje nam w ten sposób piękna ozdoba naszego domu.

Warsztaty przeznaczone dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych (klasy I-VIII).

W XIX-wiecznej gotowalni

Warsztaty przenoszą uczestników do pięknego wieku XIX, a konkretnie do XIX-wiecznej gotowalni – sanktuarium urody ówczesnych arystokratek. Sięgamy do dawnych wskazówek, poradników, zapisków, które miały ułatwiać wykonanie codziennej toalety.

Warsztaty przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych (klasy I-VIII).

„Pisać jak Zygmunt Krasiński – warsztaty kaligraficzne”

Warsztaty pokazują kunszt sztuki kreślenia liter, mając za patrona mistrza XIX-wiecznej epistolografii (która w oczywisty sposób łączyła się z kaligrafią) Zygmunta Krasińskiego.

Warsztaty odpowiednie dla uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych i dorosłych.

Informacje praktyczne:
Czas trwania warsztatów muzealnych:
60 min.

Zajęcia dostosowujemy do potrzeb grup integracyjnych.

Grupy powyżej 25 osób dzielone są na dwie mniejsze, dla których zajęcia prowadzone są równolegle, w tym samym czasie; ze względu na konieczność podziału grup obecność dwóch opiekunów jest obowiązkowa.

Proponujemy także skorzystanie z oferty tematycznych gier terenowych – szczegóły do ustalenia pod numerem 23 671 70 25.

Bilet wstępu na warsztaty muzealne – 15 zł./os.