Edukacja poprzez zabawę! Zapraszamy rodziny z dziećmi na zajęcia edukacyjne.

18 lutego 2024 r. Rodzinna Niedziela

18 lutego o godz.15:00 zapraszamy do wspólnego spędzenia czasu podczas Rodzinnej Niedzieli w Muzeum.

W pierwszej części spotkania odbędzie się koncert w ramach Smykofonii pt. „Opowieść o Siostrze Ptaków”, inspirowany tradycyjnymi baśniami cygańskimi, na podstawie legendarnego zbioru bajek Jerzego Ficowskiego „Gałązka z Drzewa Słońca”. Razem z zespołem CZARNINA z dźwiękiem janczarów wyruszymy w muzyczną wędrówkę, przez pola, łąki i lasy – daleko, daleko na wschód, za głosem ptaków! Rozpalimy ogień, wywołamy wiatr i ocalimy niebo przed ponurym ptakiem Czarana…

„Nazywali ją Cyganie Siostrą Ptaków. Dyktowała ptakom, jak mają śpiewać. Jeśli zechciała, aby w lesie śpiewały turkawki – śpiewały tylko one. Jeśli chciała słyszeć tylko kukułki – było słychać tylko kukanie kukułek. Wystarczyło, aby zarzuciła żółtą chustę na ramiona – a już cały las był pełen trelów żółtych wilg (…)”. Usłyszymy zarówno tradycyjne melodie romskie, rumuńskie, bałkańskie, jak i utwory klasyczne czerpiące z kultury Bliskiego Wschodu.

Po koncercie zapraszamy na warsztaty artystyczne „W pracowni Piotra Michałowskiego”.
bilety dostępne tutaj

17 września 2023 r. Rodzinna Niedziela

Plakat promujący Rodzinną Niedzielę w Muzeum.

17 września zapraszamy do muzealnej Oranżerii o godz. 15:00 na Smykofonię i warsztaty artystyczne w ramach cyklu Rodzinna Niedziela w Muzeum.

Pierwsza część spotkania to spotkanie ze Smykofonią, czyli „Koncert na letni wietrzyk, flet, wiolonczelę i fortepian”. Letni wietrzyk przegania chmury, a czasem śpiewa w polu  lub na wakacyjnych wyspach szczęśliwych. O tym chętnie opowie nam flet poprzeczny z towarzyszeniem wiolonczeli i fortepianu. Wśród bohaterów koncertu będą także: słynny kompozytor Jan Sebastian Bach oraz pewna mała myszka, która chciała nauczyć się nutek. Posłuchamy razem także krótkich utworów francuskich kompozytorów: Claude’a Debussy’ego, Gabriela Fauré i Jacques’a Iberta. Muzyki do tańca i zabawy z pewnością nie zabraknie.

  • Wykonawcy:
  • Izabela Buchowska – wiolonczela
  • Elżbieta Drozdowska – flet
  • Krzysztof Jaszczak – fortepian
  • Viola Łabanow– prowadzenie koncertu

Druga część to artystyczne warsztaty kreatywne, którym przyświeca „Wiatropolis”, czyli określenie Opinogóry zaczerpnięte z listów Elizy Krasińskiej (która często wspomina opinogórskie wietrzyki).

Bilety w cenie: 24 zł/dziecko, 1 zł/rodzic dostępne tutaj lub w kasie muzealnej.

20 sierpnia 2023 r. Rodzinna Niedziela

Plakat promujący Rodzinną Niedzielę w Muzeum.

20 sierpnia o godz. 15:00 zapraszamy na drugie spotkanie z naszymi hucułami, czyli pokaz w muzealnej stajni. Można będzie poznać tajniki pracy podkuwacza koni, zobaczyć na czym polega werkowanie, zmierzyć się z kuciem podkowy.

🦄 druga część spotkania to tradycyjnie zajęcia artystyczne – tym razem przeniesiemy się na letnią łąkę.

Bilety w cenie: 24 zł/dziecko, 1 zł/rodzic dostępne tutaj lub w kasie muzealnej.

16 lipca 2023 r. Rodzinna Niedziela

Rodzinna Niedziela „Tajemnice kucia podków” – zapraszamy na spotkanie z naszymi hucułami.  Można będzie poznać tajniki pracy podkuwacza koni, zobaczyć na czym polega werkowanie, zmierzyć się z kuciem podkowy, a na zajęciach plastycznych puścić wodze fantazji, tworząc fantastyczną stadninę.

Bilety w cenie: 24 zł/dziecko, 1 zł/rodzic dostępne od 1 lipca tutaj lub w kasie muzealnej.

Plakat promujący Rodzinną Niedzielę w Muzeum przedstawiający ilustrację rumaka otoczonego różami i podkowami.

19 marca 2023 r. Rodzinna Niedziela

19 marca o godz. 14:00 zapraszamy na Rodzinną Niedzielę w Muzeum. W pierwszej części spotkania zapraszamy na koncert dla Najmłodszych pt. „Ogiński i wiosenna podróż muzyczna” w wykonaniu: Maciej Kacprzak – akordeon, prowadzenie koncertu oraz Afonso Almeida – skrzypce. Posłuchamy wiosny, będziemy rozwiązywać łamigłówki
i odpowiadać na zagadki muzyczne.

Po koncercie tradycyjnie odbędą się artystyczne warsztaty muzealne.

Bilety do nabycia na stronie www.muzeumromantyzmu.pl lub w kasie muzealnej.

Plakat promujący Rodzinną Niedzielę w muzeum przedstawiający wizerunek kompozytora M.K. Ogińskiego, trzymającego w ręku bazie, akordeon guzikowy, oraz wiosenne kwiaty oraz gałązki wierzby.

19 lutego 2023 r. Rodzinna Niedziela

Smykofonia i warsztaty kreatywne, czyli „Moniuszko w karnawale” – zaproszenie na Rodzinną Niedzielę w Muzeum.

19 lutego o godz. 14:00 w muzealnej Oranżerii będziemy gościć Smykofonię!

„Kompozytor, Pan Moniuszko szepce czasem coś na uszko, o tym, że i w karnawale, nawet
w tanecznym zapale, warto zagrać delikatnie, poczuć jak bywało dawniej”

Będziemy słuchać, tańczyć i śpiewać razem z klarnetem, kontrabasem i fortepianem,  które chyba wszystko potrafią zagrać:  szybko i wolno, bardzo wysoko i bardzo nisko… Czasem pojawi się  melodia kuranta, którą skomponował Stanisław Moniuszko, kompozytor dawnych oper.

Wystąpią:

  • Przemysław Skałuba – klarnet
  • Mirosław Feldgebel – fortepian
  • Konrad Kubicki – kontrabas
  • Viola Łabanow – prowadzenie

Po koncercie tradycyjnie zapraszamy na rodzinne warsztaty kreatywne – tym razem wokół tematu „Wesołe nutki”.

Bilety w cenie 25 zł dostępne za pośrednictwem naszej strony www.muzeumromantyzmu.pl oraz w kasie muzealnej.

15 stycznia 2023 r. Rodzinna Niedziela

Serdecznie zapraszamy w najbliższą niedzielę na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Rodzinna Niedziela w Muzeum”. Tym razem spotkaniu będzie patronować słynna XIX-wieczna improwizatorka Jadwiga Łuszczewska, ps. literacki Deotyma.

W pierwszej części, czyli w „Koncercie bez zadęcia” wystąpi Marcin Brykczyński (sam o sobie mówi, że „pisze i tłumaczy książki dla dzieci… nawet jeśli mają zupełnie siwe włosy…), który przeczyta nam wierszyki o wyrażeniach, pokazujących język, razem ze znakomitym, muzycznym towarzystwem: Dorota Żołnacz – klarnet oraz Wojciech Świetoński – fortepian.

W drugiej części tradycyjnie zapraszamy na warsztaty kreatywne „Moja instalacja artystyczna”.

Bilety do nabycia na stronie www.muzeumromantyzmu.pl lub w kasie muzealnej.