Edukacja poprzez zabawę! Zapraszamy rodziny z dziećmi na zajęcia edukacyjne.

17 września 2023 r. Rodzinna Niedziela

Plakat promujący Rodzinną Niedzielę w Muzeum.

17 września zapraszamy do muzealnej Oranżerii o godz. 15:00 na Smykofonię i warsztaty artystyczne w ramach cyklu Rodzinna Niedziela w Muzeum.

Pierwsza część spotkania to spotkanie ze Smykofonią, czyli „Koncert na letni wietrzyk, flet, wiolonczelę i fortepian”. Letni wietrzyk przegania chmury, a czasem śpiewa w polu  lub na wakacyjnych wyspach szczęśliwych. O tym chętnie opowie nam flet poprzeczny z towarzyszeniem wiolonczeli i fortepianu. Wśród bohaterów koncertu będą także: słynny kompozytor Jan Sebastian Bach oraz pewna mała myszka, która chciała nauczyć się nutek. Posłuchamy razem także krótkich utworów francuskich kompozytorów: Claude’a Debussy’ego, Gabriela Fauré i Jacques’a Iberta. Muzyki do tańca i zabawy z pewnością nie zabraknie.

 • Wykonawcy:
 • Izabela Buchowska – wiolonczela
 • Elżbieta Drozdowska – flet
 • Krzysztof Jaszczak – fortepian
 • Viola Łabanow– prowadzenie koncertu

Druga część to artystyczne warsztaty kreatywne, którym przyświeca „Wiatropolis”, czyli określenie Opinogóry zaczerpnięte z listów Elizy Krasińskiej (która często wspomina opinogórskie wietrzyki).

Bilety w cenie: 24 zł/dziecko, 1 zł/rodzic dostępne tutaj lub w kasie muzealnej.

20 sierpnia 2023 r. Rodzinna Niedziela

Plakat promujący Rodzinną Niedzielę w Muzeum.

20 sierpnia o godz. 15:00 zapraszamy na drugie spotkanie z naszymi hucułami, czyli pokaz w muzealnej stajni. Można będzie poznać tajniki pracy podkuwacza koni, zobaczyć na czym polega werkowanie, zmierzyć się z kuciem podkowy.

🦄 druga część spotkania to tradycyjnie zajęcia artystyczne – tym razem przeniesiemy się na letnią łąkę.

Bilety w cenie: 24 zł/dziecko, 1 zł/rodzic dostępne tutaj lub w kasie muzealnej.

16 lipca 2023 r. Rodzinna Niedziela

Rodzinna Niedziela „Tajemnice kucia podków” – zapraszamy na spotkanie z naszymi hucułami.  Można będzie poznać tajniki pracy podkuwacza koni, zobaczyć na czym polega werkowanie, zmierzyć się z kuciem podkowy, a na zajęciach plastycznych puścić wodze fantazji, tworząc fantastyczną stadninę.

Bilety w cenie: 24 zł/dziecko, 1 zł/rodzic dostępne od 1 lipca tutaj lub w kasie muzealnej.

Plakat promujący Rodzinną Niedzielę w Muzeum przedstawiający ilustrację rumaka otoczonego różami i podkowami.

19 marca 2023 r. Rodzinna Niedziela

19 marca o godz. 14:00 zapraszamy na Rodzinną Niedzielę w Muzeum. W pierwszej części spotkania zapraszamy na koncert dla Najmłodszych pt. „Ogiński i wiosenna podróż muzyczna” w wykonaniu: Maciej Kacprzak – akordeon, prowadzenie koncertu oraz Afonso Almeida – skrzypce. Posłuchamy wiosny, będziemy rozwiązywać łamigłówki
i odpowiadać na zagadki muzyczne.

Po koncercie tradycyjnie odbędą się artystyczne warsztaty muzealne.

Bilety do nabycia na stronie www.muzeumromantyzmu.pl lub w kasie muzealnej.

Plakat promujący Rodzinną Niedzielę w muzeum przedstawiający wizerunek kompozytora M.K. Ogińskiego, trzymającego w ręku bazie, akordeon guzikowy, oraz wiosenne kwiaty oraz gałązki wierzby.

19 lutego 2023 r. Rodzinna Niedziela

Smykofonia i warsztaty kreatywne, czyli „Moniuszko w karnawale” – zaproszenie na Rodzinną Niedzielę w Muzeum.

19 lutego o godz. 14:00 w muzealnej Oranżerii będziemy gościć Smykofonię!

„Kompozytor, Pan Moniuszko szepce czasem coś na uszko, o tym, że i w karnawale, nawet
w tanecznym zapale, warto zagrać delikatnie, poczuć jak bywało dawniej”

Będziemy słuchać, tańczyć i śpiewać razem z klarnetem, kontrabasem i fortepianem,  które chyba wszystko potrafią zagrać:  szybko i wolno, bardzo wysoko i bardzo nisko… Czasem pojawi się  melodia kuranta, którą skomponował Stanisław Moniuszko, kompozytor dawnych oper.

Wystąpią:

 • Przemysław Skałuba – klarnet
 • Mirosław Feldgebel – fortepian
 • Konrad Kubicki – kontrabas
 • Viola Łabanow – prowadzenie

Po koncercie tradycyjnie zapraszamy na rodzinne warsztaty kreatywne – tym razem wokół tematu „Wesołe nutki”.

Bilety w cenie 25 zł dostępne za pośrednictwem naszej strony www.muzeumromantyzmu.pl oraz w kasie muzealnej.

15 stycznia 2023 r. Rodzinna Niedziela

Serdecznie zapraszamy w najbliższą niedzielę na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Rodzinna Niedziela w Muzeum”. Tym razem spotkaniu będzie patronować słynna XIX-wieczna improwizatorka Jadwiga Łuszczewska, ps. literacki Deotyma.

W pierwszej części, czyli w „Koncercie bez zadęcia” wystąpi Marcin Brykczyński (sam o sobie mówi, że „pisze i tłumaczy książki dla dzieci… nawet jeśli mają zupełnie siwe włosy…), który przeczyta nam wierszyki o wyrażeniach, pokazujących język, razem ze znakomitym, muzycznym towarzystwem: Dorota Żołnacz – klarnet oraz Wojciech Świetoński – fortepian.

W drugiej części tradycyjnie zapraszamy na warsztaty kreatywne „Moja instalacja artystyczna”.

Bilety do nabycia na stronie www.muzeumromantyzmu.pl lub w kasie muzealnej.

18 grudnia 2022 r. Rodzinna Niedziela

18 grudnia zapraszamy na ostatnią w tym roku Rodzinną Niedzielę w Muzeum!

Tym razem romantyczką-patronką spotkania będzie Klementyna z Tańskich Hoffmanowa – pierwsza Polka utrzymującą się z własnej pracy twórczej i pedagogicznej oraz jedna z pierwszych rodzimych pisarek tworzących utwory dla dzieci i młodzieży.

Jako że zbliżają się święta Bożego Narodzenia, a po nich karnawał spotkamy się w XIX-wiecznej gotowalni razem z Panią Martą Veil – rekonstruktorką, która zaprezentuje modę z początku XIX wieku, począwszy od koszuli nocnej i stroju porannego aż do stroju balowego.

Pokaz odkryje również tajniki składów i produkcji dawnych kosmetyków kolorowych oraz zdradzi ówczesne sekrety upiększania. Bedzie mu towarzyszyła prezentacja kosmetyków przygotowanych na podstawie zachowanych przepisów, a nawet więcej – będzie można samodzielnie przygotować pastę do zębów czy róż do policzków…

Bilety do nabycia na stronie www.muzeumromantyzmu.pl lub w kasie muzealnej.

20 listopada 2022 r. Rodzinna Niedziela

Po raz kolejny mamy przyjemność zaprosić na spotkanie dla Najmłodszych i Ich Opiekunów. Tym razem chcemy zasiąść przy XIX-wiecznym stole z Juliuszem Słowackim, który niekoniecznie lubił jeść 🙂

Odwiedzimy magiczną i bardzo muzyczną kuchnię podczas spektaklu „Bajki z zaczarowanego kociołka”.  Wszystkie niezwykłe dania przygotują: aktor Cezary Nowak oraz muzycy: perkusista Jarema Jarosiński i pianista Michał Jung.  

Drugą częścią spotkania tradycyjnie będą warsztaty kreatywne – pochylimy się nad tematem: „W XIX-wiecznej kuchni”.

Bilety można zakupić za pośrednictwem strony www.muzeumromantyzmu.pl lub w kasie muzealnej.

16 października 2022 r. Rodzinna Niedziela

Roztańczony i rozśpiewany Fryderyk Chopin

Kolejne spotkanie z cyklu Rodzinna Niedziela w Muzeum

16 października o godz. 14.00 zapraszamy do muzealnej oranżerii na wyjątkowy program pt. „Roztańczony i rozśpiewany Fryderyk Chopin”.

Tym razem, w ramach dalszego poznawania polskich Romantyków, pochylimy się nad postacią Fryderyka Chopina, proponując uczestnikom spotkania koncert oraz naukę tańca. Poznamy tajniki oberka, mazura, walca i oczywiście poloneza. Będzie też nauka śpiewu i oddechu muzycznego.

Wystąpią:

 • Katarzyna Drelich – śpiew
 • Matylda i Kamil Przepiórkowscy – taniec
 • Wojciech Świętoński – fortepian

W drugiej części spotkania zapraszamy na warsztaty kreatywne „Mój własny instrument”.

Bilety można zakupić za pośrednictwem strony www.muzeumromantyzmu.pl lub w kasie muzealnej.

17 lipca 2022 r. Rodzinna Niedziela

„Z wizytą u Pliszki i Pinusa”

17 lipca  2022 r. od godz. 15.00 zapraszamy do Muzeum Romantyzmu w Opinogórze na kolejne spotkanie dedykowane naszym najmłodszym. Tym razem zajrzymy do muzealnej stajni, gdzie na co dzień mieszkają dwa konie huculskie Pliszka i Pinus. W programie: pokaz pracy kowala oraz warsztaty kreatywne „Dekorujemy stajnię”.

Bilety (24 zł dziecko, 1 zł dorosły) można zakupić za pośrednictwem strony www.muzeumromantyzmu.pl lub w kasie muzealnej

19 czerwca 2022 r. Rodzinna Niedziela

Teatralna Rodzinna Niedziela w Muzeum

19 czerwca br. od godz. 14.00 zapraszamy Dzieci wraz z Opiekunami do naszego Muzeum. Po długiej przerwie wracamy do spotkań muzycznych i teatralnych dedykowanym rodzinom z dziećmi. O godz. 14.00 przed Pałacykiem (w przypadku niepogody w Oranżerii) będzie można zobaczyć spektakl muzyczny oparty na bajce „Przygoda króla jegomości” Jana Brzechwy. Wystąpią: aktor Cezary Nowak, Adam Woch – grający na gitarze oraz Wojciech Świętoński – przy fortepianie. Po spektaklu, czyli ok. godz. 15.00, zapraszamy na dziedzińcu przed Folwarkiem, gdzie odbędą się kreatywne warsztaty plastyczne „W świecie koron”.

Bilet: 24 zł/dziecko, 1 zł/dorosły – można zakupić za pośrednictwem strony www.muzeumromantyzmu.pl lub w kasie muzealnej.

Zapraszamy serdecznie!

Plakat zapraszający na teatr w ramach Rodzinnej Niedzieli przedstawia karetę zaprzężoną w dwa konie jadącą po zielonej trawie.

20 marca 2022 r. Rodzinna Niedziela

Wiosna – witamy w Opinogórze!

20 marca o godz. 14.00 zapraszamy dzieci wraz z opiekunami na kolejne spotkanie z cyklu „Rodzinna Niedziela w Muzeum”. Tym razem rozpoczniemy od zajęć muzycznych, podczas których postaramy się wspólnie wyczarować wiosnę tańcem i muzyką. W drugiej część spotkania zapraszamy na warsztaty kreatywne, gdzie z kolei plastycznie będziemy przywoływać wiosnę.

Bilet: 24 zł dziecko, 1 zł dorosły, do nabycia za pośrednictwem strony www.muzeumromantyzmu.pl lub w kasie muzealnej.

27 lutego 2022 r. Rodzinna Niedziela

Zamki, zameczki, pałace, pałacyki

27 lutego br. o godz. 14.00 zapraszamy do muzealnej Oranżerii na spotkanie w ramach cyklu „Rodzinne Niedziele w Muzeum”. Tym razem odbędzie się ono pod hasłem „Zamki, zameczki, pałace, pałacyki”.

Wydarzenie rozpocznie pogadanka „Między zamkiem i pałacykiem”, zaś drugą częścią będą warsztaty kreatywne dla rodzin z dziećmi.

Bilet: 25 zł
Rodzice i opiekunowie: wstęp bezpłatny
Bilety można zakupić za pośrednictwem strony https://bilety.muzeumromantyzmu.pl/
lub w kasie muzealnej

Do zobaczenia w Opinogórze!

23 stycznia 2022 r. Rodzinna Niedziela

Sekrety opinogórskiego parku.

23 stycznia 2022 r. od godz. 14.00 zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Rodzinne Niedziele w Muzeum”. Rozpoczniemy od spaceru przyrodniczego, który, mamy nadzieję, pozwoli nam odkryć sekrety opinogórskiego, ponad 22-hektarowego parku angielskiego. Poobserwujemy ptaki, które zimują w Opinogórze, a także porozmawiamy o tym, co jest dobrym pomysłem na pokarm dla ptaków zimą, a czego bezwzględnie należy unikać. Prosimy zabrać ze sobą lornetki, a także dostosować strój do warunków pogodowych. Zdobytą na spacerze wiedzę będziemy mogli wykorzystać podczas drugiej części spotkania, czyli na warsztatach kreatywnych dla rodzin z dziećmi.

Wstęp: 25 zł pierwsze dziecko, 20 zł kolejne
Rodzice i opiekunowie: wstęp bezpłatny
Możliwa płatność przelewem lub w kasie muzealnej
Prosimy o zapisy pod numerem telefonu: 23 671 70 25

19 grudnia 2021 r. Rodzinna Niedziela

Cicha noc u Krasińskich

Magiczny koncert na XIX-wiecznej fisharmonii

Warsztaty kreatywne dla rodzin z dziećmi

21 listopada 2021 r. Rodzinna Niedziela

W tajemniczym dworze u Zygmunta

POGADANKA – „Tradycje Katarzynek i Andrzejek”

WARSZTATY – „Co skrywa dwór?”

25 września 2021 r. Rodzinna Sobota

Herby, herbusie, herbiątka…

POGADANKA – „Tajniki heraldyki

WARSZTATY PLASTYCZNE – „Mój własny herb rodzinny”

Mistrz i uczeń

Spacer sentymentalny…
Śladami Wieszcza i jego Mistrzów

Koncert – Mistrz i Uczniowie

14 sierpnia 2021 r. Rodzinna Sobota

w muzealnej stajni

Pokaz pracy kowala

Warsztaty plastyczne – Konik nie-na-biegunach

18 lipca 2021 r. Rodzinna Niedziela

Szanty w muzealnej przestrzeni.
Wykonanie – Załoga Szklanego Jasia v. 3/8
Godzina 14:00, Oranżeria
Bilet wstępu – 12 zł

Warsztaty plastyczne
Pod opinogórskimi żaglami
Godzina 13.00 i 15.00, Oranżeria
Cena 25 zł / 1 dziecko i 1 opiekun

27 czerwca 2021 r. Rodzinna Niedziela

Gra terenowa z długopisem i ołówkiem w zestawie 6 zł do nabycia w sklepiku w godz. 10 – 18

Dendroobrazy – warsztaty kreatywne na plastrach drewna, Folwark godz. 11 – 12. Cena za udziału w warsztatach 20 zł ( dziecko + dorosły).

15 maja 2021 r. Rodzinna Niedziela w Sieci

GRA TERENOWA – CIEMNO WSZĘDZIE, GŁUCHO WSZĘDZIE, KTO DO MUZEUM ODWAŻYĆ SIĘ PRZYBĘDZIE? https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=5456343351102998&id=664990543571660

WARSZTATY PLASTYCZNE DLA DZIECI – „POTWORKI I STWORKI” – CO NAM WYOBRAŹNIA PODPOWIADA? https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=5456343351102998&id=664990543571660

18 kwietnia 2021 r. Rodzinna Niedziela w Sieci

Kolorowy plakat w wiosennym klimacie przedstawiający ręcznie malowane kwiaty owady i sarnę na tle zarysu zameczku opinogórskiego.

Rozmowa z Kierownikiem Działu Park i Zwierzyniec na temat ” W rytmie natury – ekopogaduchy.” https://youtu.be/PsMx4ljMOUo

„Kwiecień plecie… a my razem z nim” – warsztaty plastyczne https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=5325368774200457&id=664990543571660

21 marca 2021 r. Rodzinna Niedziela w Sieci

Plakat zapraszający na wydarzenie Rodzinna niedziela w marca 20201 roku

WIOSENNA GRA TERENOWA

KREATYWNE WARSZATY „KURZE PIÓRKA” DEKORACJE WIELKANOCNE

GRA DO POBRANIA PONIŻEJ

21 marca 2021 r. Rodzinna Niedziela w Sieci

ZIMOWA GRA TERENOWA

WARSZTATY PLASTYCZNE DZWONECZKI DO SAŃ
https://www.youtube.com/watch?v=FEiSe2jeZqk&feature=youtu.be

17 stycznia 2021 r. Rodzinna Niedziela w Sieci

WARSZTATY PLASTYCZNE – sumi-e japońska technika malowania tuszem na papierze ryżowym
https://www.youtube.com/watch?v=ZbooKtkPsFM&feature=emb_title

SŁUCHOWISKO – legendy Kraju Kwitnącej Wiśnie


https://www.youtube.com/watch?v=H0jPU2KV-qc&feature=emb_title

20 grudnia 2020 r. Rodzinna Niedziela w Sieci

WARSZTATY TWÓRCZE – gwiazdki ze słomy
https://youtu.be/MbOBo1FGYmo

POGADANKA – polskie tradycje bożonarodzeniowe
https://youtu.be/UFh_k14lMhE

15 listopada 2020 r. Rodzinna Niedziela w Sieci

WARSZTATY TWÓRCZE – linoryt – nocna grafika
https://youtu.be/izR1ip3WnTQ

POGADANKA – świat nokturnów
https://m.youtube.com/watch?v=mmzD40lKj4Y&feature=youtu.be

25 października 2020 r. Rodzinna Niedziela w Sieci

POGADANKA – jak park przygotowuje się do zimy
https://www.youtube.com/watch?v=RVQFyXyKfGE

WARSZTATY KREATYWNE – dendroobrazy
https://www.youtube.com/watch?v=fCluXWg40RQ

20 września 2020 r. Rodzinna Niedziela w Sieci

SZYPTA TEORII I HISTORII – opowieść o muzealnym sztambuchu
https://www.youtube.com/watch?v=DIBPAO-pVro&t=2s

WARSZTATY KREATYWNE – zaprojektuj swój pamiętnik
https://www.youtube.com/watch?v=SMEq2PGs71Q&t=55s

16 sierpnia 2020 r. Rodzinna Niedziela w Sieci

CUD NAD WISŁĄ – historia dla małych i dużych – opowieści z muzeum
https://www.youtube.com/watch?v=CeUIIe51i5k

WARSZTATY KREATYWNE – Orzeł Biały
https://www.youtube.com/watch?v=9Z3Wu3H1zU0

WYWIAD Z DYREKTOREM MUZEUM ROMANTYZMU W OPINOGÓRZE – temat: „Pejzaże Mazowsza i Podlasia w malarstwie Janusza Królika”
https://www.youtube.com/watch?v=gpFkZeTO00g

WARSZTATY TWÓRCZE – plener malarski w Opinogórskim Parku https://www.youtube.com/watch?v=BDny7s6ppIE

31 maja 2020 r. Rodzinna Niedziela w Sieci

Plakat do wydarzenia rodzinna niedziela

TEATR CIENI – Dzielny Ołowiany Żołnierz
https://www.youtube.com/watch?v=8hEGtUB3Z-o&t=2s

WARSZTATY KREATYWNE – tancerka i żołnierz
http://muzeumromantyzmu.pl/muzeum-w-sieci/

16 lutego 2020 r. Rodzinna Niedziela

15:30 KONCERT
Baju Baj Na Skrzypeczkach Proszę Graj

14:00 i 16:30 WARSZTATY
Zorza w Pudełku

Oranżeria

19 stycznia 2020 r. Rodzinna Niedziela

15:00 Bal z Przytupem

14:00 WARSZTATY
Ludowe Stroje Karnawałowe

Oranżeria

15 grudnia 2019 r. Rodzinna Niedziela

15:30 KONCERT
Zimowy Spacer

14:30 i 16:30 WARSZTATY
Lampiony Świąteczne

Oranżeria

17 listopada 2019 r. Rodzinna Niedziela 
pt. „Hubertus – święto myśliwych, leśników i jeźdźców”

15:00 KONCERT
Sygnalistów Myśliwskich

14:00 i 16:00 WARSZTATY
Szczęśliwe Podkowy
i Poszukiwanie Lisa

Folwark

zapisy: 23 671 70 25

20 października 2019 r. Rodzinna Niedziela
pt. „Podróże w czasie”

15:30 KONCERT Smykofonii

14:00 i 16:30 WARSZTATY
Świat zabaw z XIX w.
„Tableau Vivant” – Żywe Obrazy

Oranżeria

22 września 2019 r. Rodzinna Niedziela 
pt. „W kreskówkowej krainie”

15:00 Wernisaż wystawy Wojciecha Przybyszewskiego Juniora pt. „Mój Świat z Disneyem”

16:00 Koncert
na harfę celtycką i sopran
pt. „Bajkowe Piosenki”
Michał Zator – śpiew, harfa
Karolina Zdrojkowska – Pytlak – sopran

Oranżeria

18 sierpnia 2019 r. Rodzinna Niedziela
pt. „W krainie pszczelarstwa”

12:00 i 15:00 Pokazy pszczelarstwa
Paweł Kołakowski

13:00 i 16:00 Warsztaty kreatywne pt. „Pszczela Rodzinka”

Folwark

21 lipca 2019 r. Rodzinna Niedziela
pt. „Teatrzyk Cieni”

12:00 i 15:00 2 godzinne warsztaty kreatywne dla rodzin z dziećmi

Zajęcia inspirowane twórczością Hansa Christiana Andersena

Oranżeria

GALERIA:

KONCERTY DLA RODZIN Z DZIEĆMI

WARSZTATY KREATYWNE

TEATR DLA DZIECI