O muzeum

Historia Muzeum

W latach pięćdziesiątych XX w. z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej i miejscowej Gromadzkiej Rady Narodowej, powstał projekt odbudowy neogotyckiego zamku z przeznaczeniem go na cele kulturalne.
Inicjatywę poparł Wydział Kultury Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Warszawie i w 1958 r. przystąpiono do prac rewaloryzacyjnych. Zakończono je w 1961 r. i 20 maja w zrekonstruowanych wnętrzach otwarto Muzeum Romantyzmu.

W latach siedemdziesiątych wykonano prace pielęgnacyjno-konserwatorskie w parku.

W 1970 r. odbudowano dom z podcieniem. W 1989 r. odsłonięto pomnik Zygmunta Krasińskiego, w 1990 r. do kompleksu muzealnego włączono zrekonstruowaną oficynę dworską, a w 2008 oddano do użytku wybudowany wg projektu Józefa Gałęzowskiego po stu latach Dwór Krasińskich. W roku 2012 oddano do użytku kompleks budynków, które powstały dzięki projektowi unijnemu "Zwiększenie dostępności do kultury - stworzenie Międzynarodowego Ośrodka Edukacji i Dziedzictwa Kulturowego w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze - etap I: zaplecze edukacyjne, folwarczne, gospodarcze i park krajobrazowy".