Muzeum Romantyzmu w Opinogórze Przeprowadziło testy innowacyjnego systemu prezentacji eksponatów w oparciu o technologie analizy obrazu w czasie rzeczywistym

Testowany system ekspozycji, analizuje gesty zwiedzającego i przetwarza je w zrozumiały dla komputera język transformowania pozycji eksponatu.

Zastosowana technologia, umożliwia nowe spojrzenie nawet na niepozorne niewidoczne „skarby” muzealne.

Dzięki nowym technologiom zastosowanym w testowanym Systemie Ekspozycji, łamiemy wszystkie dotychczasowe kanony interakcji z widzem, czyniąc dostępność w innych wymiarach „na wyciągnięcie ręki” dla dzieci, dorosłych, bez ograniczeń dla osób z niepełnosprawnościami.

Możliwości testowanego rozwiązania są niemal nieograniczone.

Obraz to nie wszystko. System przystosowany jest także w obszarach komunikacji dźwiękowej

Kilka słów o procesie technologicznym:

Przy współptacy z naszymi Parterami, specjalizującymi się w nowych technologiach, wykonaliśmy skany, wybranego do testów eksponatu.

Z milinów punktów, przygotowana została siatka przestrzenna obiektu.

W procesie postprodukcji uzyskaliśmy obiekt cyfrowy z dokładnością odwzorowania 0,004 mm, przystosowany do prezentacji na różnego rodzju nośnikach, w tym urządzeniach przenośnych.

Jaki Materiał ?

Analiza właściwości materiału z jakiego wykonany jest eksponat, to dalszy proces naszych prac.

Zastosowaliśmy współczynniki fizyki materiału, zgodne z naturalnymi jego właściwościami.

Teraz czas na „skórę”

Proces pokrycia właściwymi kolorami, zgodnymi z rzeczywistymi walorami obiektu, to proces zwany teksturowaniem, przy odpowiednim przygotowaniu oryginalnych zdjęć eksponatu.

Trzeba zapalić swiatlo.

Oświetlenie eksponatu, zarówno w przestrzeni rzeczywistej jak i cyfrowej jest kluczowym elementem efektu końcowego.

W nasym przypadku, odwzorowanie barw i natęrzenia światła, dostosowaliśmy do pomieszczenia, w którym planowaliśmy zaprezentować nasz eksponat. System daje możliwości zmian „środowiska” z możliwością stosowania wybranego tła, rodzaju światła i odbić.

Pracochłonny proces postprodukcji, prezetujemy na poniższej animacji.

Otatni etap to zakodowanie interakcji. Swojego rodzju, przetłumaczenie na język komputera, ludzkich zachowań.

Testowany system, potrafi rozmoznać setki gestykulacji, rozpoznając chwytanie obiektu, jego przsuwanie, upuszczenie i transformację w przestrzeni.

Końcowy efekt, to nowy wymiar zwiedzania.

Zapraszamy do kontaktu z nami. Z przyjemnością podzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem : it@muzeumromantyzmu.pl