Ładowanie Wydarzenia

IMIENINY ZYGMUNTA

2 maj 2022, godzina 13:00 - 14:00

« Wszystkie Wydarzenia

2 maj . 13:00 14:00

Imieniny Zygmunta w Muzeum

2 maja br. zapraszamy do muzealnej Oranżerii na Imieniny Zygmunta – cykliczne wydarzenie, które corocznie uświetnia rozpoczęcie wiosenno-letniego sezonu turystycznego w Opinogórze.

2 maja poeta Zygmunt Krasiński obchodził imieniny. Interesującą informację o tym, jak w tym dniu świętowano w gronie rodzinnym znajdziemy w liście Elizy Krasińskiej z 30 kwietnia 1855 r. pisanym z Heidelbergu do Katarzyny Potockiej: „Jutro są imieniny Zygmuntów [świętowano wówczas imienny poety Zygmunta-ojca oraz Zygmunta-młodszego syna – AŁ]. Imieniny małego  uczczę w starym zamku, gdzie pójdziemy na obiad; jest tam teraz pięknie, słowiki śpiewają, zieleń jest wspaniała, drzewa w kwiatach; co do Zygmunta pierwszego to uczczę go piękną mszą w jego intencji  – jemu potrzebna jest pomoc modlitwy”.

Tym razem „na imieninach” będziemy gościć wyjątkowe osoby:

godz. 13.00 – Panią dr Teresę Kaczorowską, która zaprezentuje temat: „Maria Konopnicka, czarodziejka osobliwa i jej związki z ordynacją Krasińskich”, przygotowany w związku z przypadającą w tym roku w maju 180. rocznicą urodzin autorki „Roty”, która współpracowała z Adamem Krasińskim – III ordynatem opinogórskim

godz. 13.30 – Solistów i Zespoły działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Opinogórze Górnej, którzy wykonają sentymentalno-patriotyczny koncert „Majowe muzykowanie”. Usłyszymy więc m.in. „Białe majowe bzy” w wykonaniu zespołu Melodia, „Uwierz Polsko” wykonany przez Młodzieżową grupę wokalną QUINTET oraz ,,Kwiaty we włosach” w wykonaniu zespołu wokalno-instrumentalnego KUCANKI.

Wydarzenie jest współorganizowane z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Opinogórze Górnej.

Wstęp wolny

Siedząca Postać Zygmunta Krasińskiego w otoczeniu kwiatów jabłoni.

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze Opinogóra, mazowieckie 06-406 Polska

ul. Zygmunta Krasińskiego 9
Opinogóra, Polska
+ Google Map
Skip to content