Wystawa – Matejko a Krasińcy

12 wrzesień, godzina 17:00 - 30 listopad, godzina 17:00

12 wrzesień 2024 , godzina 17:00 30 listopad 2024 , godzina 17:00

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy „Matejko i Krasińscy”, zorganizowanej pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Mazowieckiego Pana Adama Struzika,  który odbędzie się 12 września 2024 r. o godz. 17:00 we Dworze Krasińskich Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

Wystawa Matejko i Krasińscy, zorganizowana w 165. rocznicę śmierci Zygmunta Krasińskiego, skoncentrowana jest na zagadnieniach poruszanych w późnej twórczości wieszcza narodowego oraz ich recepcji w sztuce polskiej.

Do kluczowych obiektów wystawy należy obraz Jana Matejki pt. „Polonia. Z Psalmów przyszłości Krasińskiego”, efekt młodzieńczej refleksji nad poematem Zygmunta Krasińskiego i dziedzictwem polskich romantyków.

W tle artystycznych kreacji ukazane jest życie typowe dla ambitnej arystokracji – ustalone tradycją, według której jej przedstawiciele angażują się aktywnie w sprawy kraju (udział w życiu dworu królewskiego, konfederacji barskiej, prace przy Konstytucji 3 Maja), a ponadto, także za sprawą kobiet, tworzą reprezentacyjny wizerunek rodu (celebrowanie pamiątek rodowych i życia rodzinnego), ponadto współpracują z artystami i opiekują się ubogimi (Elżbieta Krasińska, Katarzyna Potocka de domo Branicka).

Po wernisażu, o godz. 18:30 zapraszamy na koncert utalentowanej pianistki Justyny Kreft na zabytkowym fortepianie Żyrafa.

Wystawa będzie dostępna do 30 listopada.