KRZYSZTOF KAMIL BACZYŃSKI

31 lipiec 2021, godzina 13:00 - 15:00

31 lipiec , 13:00 15:00

Plakat zapraszający na wydarzenie związane z 100. rocznicą urodzin Krzysztofa Baczyńskiego. Na niebieskim tle zdjęcie twarzy poety wypełniające cały plakat. Lewa cześć zawiera bały tekst.

W związku z przypadającą w tym roku 100. rocznicą urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, a także w uznaniu dla dokonań poety, Samorząd Województwa Mazowieckiego organizuje przedsięwzięcie mające na celu przypomnienie dorobku artysty. Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w tym wydarzeniu, które zaplanowane zostało na 1 sierpnia br. o godz. 13:00 w Amfiteatrze Wolskiego Centrum Kultury w Warszawie.

Krzysztof Kamil Baczyński to polski poeta czasu wojny, podchorąży Armii Krajowej, podharcmistrz Szarych Szeregów, jeden z przedstawicieli pokolenia Kolumbów. Zginął w czasie powstania warszawskiego jako żołnierz batalionu „Parasol” Armii Krajowej. Pozostawił po sobie kilkaset wierszy, kilkadziesiąt poematów i opowiadań. Uczestniczył w ruchu literackim Warszawy, wydał kilka konspiracyjnych arkuszy i tomików poetyckich. Prezentował duże uzdolnienia plastyczne, a rękopiśmienne tomiki ozdabiał własnym rysunkami. Mimo, iż przeżył zaledwie dwadzieścia trzy lata, pozostawił po sobie dzieło dojrzałe, poezję najwyższej próby. Jej siła zawiera się nie tylko w mistrzostwie formy, ale także w świadectwie drogi jaką szedł poeta.

Widowisko przedstawiać będzie dwa etapy życia Baczyńskiego: okres młodości oraz okres okupacji. Utwory poety przedstawią: Grażyna Barszczewska, Jerzy Schejbal, Katarzyna Herman, Piotr Grabowski, Karolina Gorczyca i Antonii Pawlicki. Specjalnie skomponowaną muzykę na to wydarzenie wykona Trio Jazzowe Włodka Pawlika. Spotkanie poprowadzi aktor Piotr Bajtlik, a całość wyreżyseruje Tomasz Man.

W związku z powyższym bardzo serdecznie zapraszamy Państwa oraz wszystkich pracowników Instytucji Kultury do udziału w naszym wydarzeniu. Jednocześnie prosimy o rozpowszechnianie informacji o przedsięwzięciu na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych Państwa instytucji.