Pisać jak Zygmunt Krasiński – warsztaty kaligraficzne
Warsztaty pokazują kunszt sztuki kreślenia liter, mając za patrona mistrza XIX-wiecznej epistolografii (która w oczywisty sposób łączyła się z kaligrafią) Zygmunta Krasińskiego.
Warsztaty odpowiednie dla uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych i dorosłych.
Miejsce: sala edukacyjna
W co się bawić … Zabawy i zabawki Zygmunta Krasińskiego
W XIX wieku dzieci posiadały dużo mniej zabawek niż dziś. Większość z nich była wykonana własnoręcznie. Zapraszamy na warsztaty, podczas których wykonacie zabawki, inspirowane zwierzętami z opinogórskiego parku.
Warsztaty przeznaczone dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych (klasy I-IV).
Miejsce: sala edukacyjna
Mój własny sztambuch
Sztambuch, nazwany w Polsce również imionnikiem/imiennikiem, pamiętnikiem, trwalnikiem lub albumem, będący zbiorem autografów oraz wpisów „ku pamięci”, był ważnym elementem życia towarzyskiego w epoce romantyzmu, a jednocześnie akcentem charakterystycznym dla kultury literackiej XIX wieku. Podczas warsztatów uczestnicy przygotowują swoje własne sztambuchy.
Warsztaty przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych
Miejsce: sala edukacyjna
W pracowni malarza
Podczas warsztatów przenosimy się do miejsca przesiąkniętego sztuką i wyobraźnią, czyli próbujemy być XIX-wiecznym malarzem… Zajęcia są doskonałą okazją do poznania historii i sztuki, a także zabawy kolorami i światłem.
Warsztaty przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych
Miejsce: sala edukacyjna lub muzealny park
Herby, herbusie, herbiątka.
Herby to znaki, symbole, którymi posługiwały się dawniej rody. Na warsztatach dowiecie się czym był herb, z jakich elementów się składał oraz poznacie pojęcia takie jak: blazonowanie, herbarz czy herold. Będziecie mieli okazję zaprojektować własny herb nawiązując do XIX wieku i do rodu Krasińskich, którzy również posiadali swój własny herb: Ślepowron.
Warsztaty przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych (klasy III-VIII).
Miejsce: sala edukacyjna
W świecie XIX-wiecznych instrumentów
Nie od dziś wiadomo, że muzyka jest dobra na wszystko, muzyka łagodzi obyczaje… Spotkanie to świetna okazja, aby poznać pochodzenie XIX-wiecznych instrumentów, a następnie wykonać swój własny instrument.
Warsztaty przeznaczone dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych
Miejsce: sala edukacyjna
W XIX-wiecznej gotowalni
Warsztaty przenoszą uczestników do pięknego wieku XIX, a konkretnie do XIX-wiecznej gotowalni – sanktuarium urody ówczesnych arystokratek. Sięgamy do dawnych wskazówek, poradników, zapisków, które miały ułatwiać wykonanie codziennej toalety.
Warsztaty przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych
Miejsce: sala edukacyjna
Koński salon piękności – jak zajmować się koniem?
Dzieci poznają podstawowe elementy budowy konia i sposoby dbania o higienę zwierzęcia. Spokojnie obserwują, jak terapeutka czyści konia; słuchają, jak opowiada o budowie konia, i o tym dlaczego oraz w jaki sposób dbać o niego. Pomagają w czyszczeniu, zaplataniu grzywy, zakładaniu ozdób na grzywę. Dzieci uczą się szacunku do zwierząt, rozwijają zachowania empatyczne i asertywne.
Warsztaty przeznaczone dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych.
Końska cukierenka.
Dzieci zdobywają podstawową wiedzę o koniach i ich pożywieniu. Potrafią wskazać, które pożywienie jest dla koni szkodliwe, a które nie – podzielone na grupy segregują karty przedstawiające pożywienie szkodliwe i nieszkodliwe dla koni. Następnie przygotowują smakołyki dla koni (mesz, ziołowe sałatki, ciasteczka lub musli). Słuchają i obserwują właściwy sposób podawania jedzenia koniowi i potrafią samodzielnie podać smakołyk. Uczą się szacunku do przyrody i zwierząt.
Warsztaty przeznaczone dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych.
Informacje praktyczne:
Czas trwania warsztatów muzealnych:
ok. 60 min.
Zajęcia dostosowujemy do potrzeb grup integracyjnych.
Grupy powyżej 25 osób dzielone są na dwie mniejsze, dla których zajęcia prowadzone są równolegle, w tym samym czasie; ze względu na konieczność podziału grup obecność dwóch opiekunów jest obowiązkowa.
Proponujemy także skorzystanie z oferty tematycznych gier terenowych – szczegóły do ustalenia pod numerem 23 671 70 25.
Bilet wstępu na warsztaty muzealne – 20 zł./os.