Ród Krasińskich – ekspozycja

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze zostało wzbogacone o stałą ekspozycję prezentującą ród Krasińskich. W dawnej „sali koncertowej” w oficynie zaprezentowano siedem portretów członków rodziny Krasińskich, dar dla muzeum od rodziny Krasińskich z Mszany Dolnej. W drugiej sali poprzez ukazanie sylwetek ordynatów opinogórskich przybliżono historię ordynacji opinogórskiej.

Gabinet Szwoleżerów Gwardii Napoleona I – ekspozycja

Celem wystawy jest przede wszystkim popularyzacja wiedzy o pułku szwoleżerów gwardii Napoleona I oraz epoce, w której on funkcjonował. 1. Pułk Lekkokonny (Polski) Gwardii Cesarskiej, oddział polskich szwoleżerów z epoki napoleońskiej pod dowództwem Wincentego Krasińskiego istniał w latach 1807-1815. Najsłynniejszą bitwą w jakiej pułk brał udział to bitwa pod Somosierrą (30.XI.1808 r.), która
z czasem stała się legendą. Wg historyków wojskowości polska kawaleria z okresu Księstwa Warszawskiego to obok starożytnej jazdy nubijskiej – najlepsza kawaleria wszechczasów.

Ekspozycja podzielona jest na trzy części tematyczne. Pierwsza – poświęcona jest wydarzeniom, które doprowadziły do powstania Księstwa Warszawskiego z akcentem na bitwy pod Pułtuskiem
i Gołyminem, pokój w Tylży i nadaniu konstytucji Księstwu. Druga – poświęcona Pułkowi Szwoleżerów, ze szczególnym uwzględnieniem postaci Wincentego Krasińskiego i Jana Leona Kozietulskiego, ostatnim chwilom Napoleona I przy boku którego szwoleżerowie pozostawali do samego końca. Tu też jest oddzielna sala z prezentacją bitwy pod Somosierrą w malarstwie i grafice. Trzecia część jest ilustracją najważniejszych wydarzeń okresu napoleońskiego, a szczególnie ich głównych bohaterów: Napoleona Bonaparte i księcia Józefa Poniatowskiego.  Poważną część wśród eksponatów stanowią pamiątki po w tamtych osobistościach, zachowane ich mundury, odznaczenia i broń oraz pamiątki. W każdej z sal są prezentowane dioramy bitew napoleońskich, w tym bitew w których brali udział szwoleżerowie. Całość uzupełnią tablice informacyjne m. in. z historią pułku, epoki napoleońskiej, jej bohaterów itp.


EKSPOZYCJA DOT. 1 PUŁKU SZWOLEŻERÓW JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO



Inicjatorem i twórcą wystawy poświęconej 1 Pułkowi Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego jest pan Stanisław Ledóchowski.

Ojciec Stanisława Ledóchowskiego, oficer 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego, przekazał synowi pamięć swojego ukochanego pułku. Stanisław Ledóchowski w wieku 6 lat dostał od Ojca mundurek szwoleżerski, podobnie jak niegdyś kilkuletni Zygmunt uniform szwoleżerów Gwardii od generała Wincentego Krasińskiego.

Zgodnie z duchem rodzinnego domu, poświęcił się Stanisław Ledóchowski utrwalaniu szwoleżerskiej tradycji, zarówno tej odległej – napoleońskiej, jak i dużo nam bliższej, zrodzonej w 1 Pułku Ułanów Legionów Polskich „Beliny”, przekształconym w 1918 r. w 1 pułk Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego, odznaczony Orderem Virtuti Militari.

Na ekspozycji prezentujemy pamiątki po m. in.:  Edwardzie Ledóchowskim, Mieczysławie Bigoszewskim, Kazimierzu Jagolińskim i Zdzisławie Klawe. Ekspozycję dopełniają obrazy, grafiki i rzeźby.